Maria Nawrot

Męskie Granie we Wrocławiu

Mariusz Kunicki o Męskim Graniu 2017 we Wrocławiu Męskie Granie 2017 powoli nabiera rozpędu. Drugim miastem tegorocznej edycji był Wrocław. Na pergoli przy Hali Ludowej na dwóch scenach odbyło się 12 koncertów. Ponad osiem godzin muzyki i artystyczne zderzenia różnych stylów spowodowało, że zabawa była naprawdę wyjątkowa. Fantastyczny dobór wykonawców co roku powoduje, że bilety na to wydarzenie rozchodzą się błyskawicznie a ceny u koników bywają zawrotne. Wykonawcy, którzy pojawili się na scenie głównej tego dnia to KAMP!, MIUOSH, KORTEZ, COMA, ORGANEK, HEY oraz ORKIESTRA MĘSKIEGO GRANIA. Dopełnieniem koncertów na dużej scenie były występy na Scenie Ż, gdzie zagrali Daria Zawiałow, BeMy, A_GIM oraz SORRY BOYS. Choć pogoda nas nie rozpuszczała, to padający chwilami deszcz nie przeszkadzał w zabawie. Występ hip-hopowego MIUOSHA, rapera ze Śląska ,wykraczał mocno poza gatunkowe schematy. Lirycznym i refleksyjnym klimatem oczarował publiczność KORTEZ. Ogień rockowego brzmienia z lirycznym bluesem połączył zespół ORGANEK. W trakcie ich występu na scenie pojawił się gość niespodzianka -niesamowity Jan Borysewicz, który wykonał solówkę na gitarze. Temperaturę podtrzymał koncert grupy HEY z charyzmatyczną i skromną Kasią Nosowską. Wykonała zarówno starsze utwory jak i nowe a jej występ przygotował wszystkich do muzycznego deseru. Męskie Granie Orkiestra, która wystąpiła na finał ,zawsze budzi emocje i co roku zadziwia w innym składzie . Tegoroczny skład to Monika Brodka, Piotr Rogucki i Tomasz Organek. Podczas występu MGO BRODKA grała na perkusji i rapowała do „Taty dilera”, ROGUCKI zamienił się w króla disco, brawurowo wykonując przeboje „Hi Fi Superstar” czy „King Bruce Lee karate mistrz”, a ORGANEK wzruszył interpretacją „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów” z repertuaru Myslovitz. Po raz drugi tego wieczoru na scenie w utworze „Mamy forsę i wolny czas” gościnnie wystąpił, pochodzący z Wrocławia Jan Borysewicz. Na zakończenie imprezy zabrzmiał „Nieboskłon”, hymn tegorocznej trasy, który odśpiewali wszyscy znajdujący się na koncercie. Tegoroczną edycję Męskiego Grania prowadzi Piotr Stelmach. Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki – Oddział Opole

Męskie Granie we Wrocławiu Dowiedz się więcej »

Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości – FiDU

FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii. Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim. Łuki organiczne są wynikiem projektowania parametrycznego. Podczas procesu kształtowania komputerowego tworzone są formy. Dzięki wstępnym parametrom kształty końcowe spełniają praktyczne cele, takie jak optymalna wielkość, ciężar, dostosowanie do otoczenia. Rzeźba Nawa jest zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której drugie główne hasło brzmiało ,,metamorfozy kultury”. Instalacja harmonizuje z otoczeniem, a jej kształt jest wynikiem krajobrazu wyspy, rzeki, szanownego sąsiedztwa Uniwersytetu, Ossolineum i Ostrowa Tumskiego, a konstrukcyjnie nawiązuje do Hali Targowej, co zarazem definiuje jej tożsamość – Oskar Zięta, twórca rzeźby Nawa.

Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości – FiDU Dowiedz się więcej »

Przewijanie do góry