35. PKO Wrocław Maraton i Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie

W najbliższą niedzielę, 10 września 2017r., na ulicę Wrocławia wybiegnie ponad 5000 biegaczy, biorących udział w 35. PKO Wrocław Maratonie. Wszystko wskazuje na to, że podczas imprezy zostaną pobite co najmniej dwa rekordy: liczby uczestników oraz krajów z których pochodzą.

Łącznie swoje numery startowe ma przypisane ponad 5700 osób, pochodzących z 41 różnych krajów świata! Dodatkowo, w ramach 35. PKO Wrocław Maratonu, zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie, w których wystartuje prawie 400 reprezentantów 20 krajów Starego Kontynentu. Są to zawodnicy, którzy ukończyli 35 rok życia, a w swojej karierze niejednokrotnie z powodzeniem ścigali się w imprezach światowej rangi.

Biegacze wyruszą w trasę z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego o 9:00. Chwilę wcześniej wystartuje klasyfikacja hanbike’ów, czyli wózków z napędem pośrednim. Niedługo po starcie wszystkich zawodników (ok. 9:15), z tego samego miejsca, ruszy PKO Bieg Rodzinny na dystansie mili olimpijskiej, przeznaczony dla chętnych w dowolnym wieku.

Uczestnicy 35. PKO Wrocław Maratonu przemierzą miasto trasą, która zapewni zarówno dogodne warunki do bicia rekordów (płaską, biegnącą w większości przez miejsca zacienione i osłonięte od wiatru), jak i widok na najciekawsze atrakcje Stolicy Dolnego Śląska: Most Grunwaldzki, Ostrów Tumski, czy Stadion Miejski. Finisz wyznaczono na torze żużlowym wewnątrz Stadionu Olimpijskiego, przed wyremontowaną Trybuną Zachodnią. Dzięki temu, maratończycy mogą liczyć na żywiołowy doping podczas walki na ostatnich metrach – wstęp na trybunę jest wolny! Wzdłuż trasy rozmieszczono także stanowiska z muzyką, odtwarzaną przez DJów pracujących na co dzień w jednej z wrocławskich rozgłośni radiowych – przeznaczone zarówno dla biegaczy, jak i mieszkańców, którzy będą dopingować zawodników. Dodatkowo, jak co roku, wśród ekip zgłoszonych do Konkursu na najlepsze dopingowanie, zostaną wyłonione najlepsze – dzięki głosom maratończyków, zbieranym po imprezie.

Każdy z biegaczy, który dotrze do mety, otrzyma pamiątkowy medal, przedstawiający Stadion Olimpijski. Krążek będzie „łączył się” z trofeum 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu (z miniaturowym wizerunkiem Mostu Grunwaldzkiego), a zawodnicy, którzy ukończyli 3 ostatnie biegi we Wrocławiu (tegoroczny półmaraton i zeszłoroczne 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton i 34. PKO Wrocław Maraton) dostaną wieszaki w kształcie obrysu Stolicy Dolnego Śląska, umożliwiające ekspozycję wspomnianych pamiątek. Na uczestników Mistrzostw Europy Masters w Maratonie czekają dodatkowe statuetki z miniaturą Stadionu Olmipijskiego.

Dzień przed startem 35. PKO Wrocław Maratonu, 9. września, otwarta zostanie Izba Pamięci Wrocław Maratonu. W pomieszczeniu pod trybuną zachodnią Stadionu Olimpijskiego zaprezentowane zostaną materiały i pamiątki, dzięki którym zwiedzający poznają bogatą historię wrocławskiego biegu na królewskim dystansie. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godzinę 18:00, zaś chwilę wcześniej do wrocławskiego krasnala – półmaratończyka („Niewypałka”), dołączy jego większy brat – „Biegajło”. Figurka skrzata (której „wzrost” odpowiada dystansowi maratonu – trochę ponad 42 cm) stanie przy wejściu dla mediów pod trybuną zachodnią.

Ze względów bezpieczeństwa trasa biegu zostanie zamknięta około 7:00. Otwierana będzie tuż po przebiegnięciu ostatniej grupy maratończyków. Lokalizacje dodatkowych zakazów zatrzymywania się (obowiązujących całą dobę!), zmiany w komunikacji miejskiej i proponowane objazdy, jak i informacje na temat imprezy oraz wyniki na żywo, dostępne są na stronie www.wroclawmaraton.pl.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym święcie sportu – 35. PKO Wrocław Maratonie!

Scroll to Top