The Words Games 2017

We Wrocławiu od czwartku 20 lipca trwają 10 jubileuszowe Igrzyska w sportach nieolimpijskich. Pierwszy dzień to oprócz bardzo spektakularnej ceremonii otwarcia, dwie konferencje oraz zaprzysiężenie polskiej reprezentacji.

W pierwszej konferencji 10 TWG, która  odbyła się w ratuszu uczestniczyli  Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Jose Perurena – Prezydent International World Games Association, Joachim Gossow – Dyrektor Wykonawczy International World Games Association, Marcin Przychodny – Prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. Tematem konferencji była  idea igrzysk,  koszty imprezy, przygotowanie całego przedsięwzięcia oraz sprawy biletów i partnerów medialnych, którzy  od kilku dni realizują transmisje  internetowe  i telewizyjne. Kolejnym punktem bardzo napiętego pod względem wydarzeń dnia, było ślubowanie reprezentacji Polski na The World Games 2017 we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Przedstawiciele wszystkich dyscyplin, łącznie ponad 218 zawodników w biało-czerwonych barwach, odebrało nominacje z rąk  ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz olimpijki Renaty Mauer-Różańskiej. Każdy zawodnik  składając  podpis na jednej z dwóch pamiątkowych tablic i ślubując, czuł podniosłą atmosferę tej chwili. Wszyscy zawodnicy po ślubowaniu zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem dnia była  konferencja na Stadionie Wrocławskim. Pojawili się na niej Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, dr Thomas Bach – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego , Jose Perurena – prezydent International World Games Association oraz Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


“To największa impreza w historii w Polsce, ale nie pierwsza, jaką tu mieliście. Słyniecie z tego, że są dobrze organizowane i nie dziwię się, że powierza się wam kolejne. Jesteście jako kraj godni zaufania” – podkreślił dr Thomas Bach – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Wszyscy widzowie czuli wielkie emocje ceremonii otwarcia. Scenarzysta i reżyser  Krzysztof Materna do końca nie ujawniał szczegółów spektaklu a to spowodowało,  że miłych zaskoczeń tego wieczoru nie brakowało. Byliśmy świadkami prezentacji historii Wrocławia, przemarszu ekip rywalizujących w trakcie olimpiady ale również występu muzycznych gwiazd. Trzy sceny i 400 artystów – tak w liczbach prezentowała się ta uroczystość. Wystąpili m.inn. Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Sikora oraz  Igor Herbut z zespołem Lemon. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Muzycznie bardzo udanie zaprezentowali się artyści Teatru Capitol a utwory ze spektaklu ” Liżę twoje serce” w nowych aranżacjach nabrały nowego wyrazu. Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu TWG, który wykonała Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Na scenie pojawiła się również orkiestra symfoniczna pod batutą Radzimira Dębskiego.


The World Games to bardzo duża impreza i jak poinformował rzecznik prasowy imprezy Kacper Cecota, do obsługi medialnej zgłosiło się 850 dziennikarzy z 60 krajów. Najliczniejszą grupą  są przedstawiciele polskich mediów, a z  zagranicznych ekip najwięcej dziennikarzy przyjechało z Niemiec, Czech i… Kolumbii, która była gospodarzem poprzedniej edycji TWG. Igrzyska potrwają do 30 lipca a wstęp na niektóre dyscypliny jest darmowy.   Zachęcamy do uczestnictwa,  by oprócz dobrej zabawy i sportowej rywalizacji stać się częścią tego historycznego wydarzenia.

Tekst i zdjęcia  Mariusz Kunicki – oddzial Opole

Scroll to Top