9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Nowe Horyzonty

Francja, ojczyzna kina, od ponad stu lat zachowuje doskonały poziom swojej kinematografii. Od 11 do 16 maja zapraszamy do Nowych Horyzontów na 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, w ramach którego zobaczymy premierowe i przedpremierowe pokazy filmów docenionych przez publiczność i krytyków we Francji.

W programie przeglądu znajdą się m.in. wyróżnione Grand Prix w Cannes „120 uderzeń serca” Robina Campillo, nowe dzieło króla czułej groteski – Bruno Dumonta – musicalowe „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc” czy „Barbara” Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”, „Grand Budapest Hotel”), który reżyseruje i jednocześnie wciela się w jedną z głównych postaci. Na ekranie zobaczymy też muzę francuskiego kina – Juliette Binoche – w „Isabelle i mężczyźni” oraz zjawiskową Adèle Exarchopoulos (znaną z nagrodzonego w Cannes „Życia Adeli”) w „Sierocie” Arnauda des Pallières.

Organizatorami przeglądu są Instytut Francuski w Polsce i Kino Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 16 zł (klubowy, ulgowy) i 18 zł (normalny) dostępne są na www.kinonh.pl i w kasach.

PROGRAM

11 maja, piątek, godz. 20.00: „120 uderzeń serca”, reż. Robin Campillo

Nagrodzony w Cannes portret batalii o prawa i interesy osób zarażonych wirusem HIV, jaką na początku lat 90. rozpoczął paryski oddział organizacji Act Up. Obserwujemy zmagania aktywistek i aktywistów, którzy starają się toczyć nierówną walkę ze zmową w rządzie i koncernach farmaceutycznych.

12 maja, sobota, godz. 18.00: „Barbara”, reż. Mathieu Amalric

Mathieu Amalric łączy w „Barbarze” swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie. Bowiem Yves, w którego rolę się wciela, przygotowuje się do nakręcenia fabuły o popularnej francuskiej piosenkarce. Obserwuje Brigitte, aktorkę bardzo sumiennie przygotowującą się do powierzonego jej zadania, i nie jest pewien czy więcej inspiracji czerpie od niej, czy może od samej Barbary. Cezar 2018 dla Najlepszej Aktorki.

12 maja, sobota, godz. 20.15: „Isabelle i mężczyźni”, reż. Claire Denis

Aktorski popis Juliette Binoche, Gerarda Depardieu i Valerii Bruni Tedeschi (znanej z włoskiego przeboju „Zwariować ze szczęścia”). Isabelle (Binoche) mieszka w Paryżu; jest rozwódką samodzielnie wychowującą dziecko. Ma jednak już dosyć samotności – jako dojrzała, świadoma swoich potrzeb kobieta, wyrusza na poszukiwania miłości. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który na nowo rozbudzi w niej emocje.

13 maja, niedziela, godz. 18.00: „Momo”, reż. Vincent Lobelle, Sébastien Thiéry

Życie na paryskich przedmieściach tylko z pozoru jest spokojne. André i Laurence, bezdzietna para ceniąca porządek i ciszę, pewnego dnia spotyka w drzwiach swojego domu dziwaka, który oznajmia, że jest ich synem. Czy to naciągacz? A może szansa na zmianę skostniałej rutyny?

13 maja, niedziela, godz. 20.00: „Cierpliwi pacjenci”, reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir

Wstawać, ubierać się, chodzić, grać w koszykówkę – tych wszystkich czynności Ben nie potrafi wykonywać w chwili, kiedy po ciężkim wypadku trafia do ośrodka rehabilitacyjnego. Wspólnie z nowymi znajomymi będzie odkrywać, czym jest cierpliwość; walczyć, żartować, flirtować, a przede wszystkim na nowo uczuć się życia. Film oparty na historii słynnego francuskiego slamera Grand Corps Malade.

14 maja, poniedziałek, godz. 20.00: „Paryż i dziewczyna”, reż. Léonor Serraille

Nagrodzona Złotą Kamerą w Cannes (najlepszy debiut) opowieść o Pauli, która właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, będącego jej jedynym majątkiem, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.

15 maja, wtorek, godz. 20.00: „Sierota”, reż. Arnaud des Pallières

Portret jednej kobiety w czterech różnych etapach życia. Mała dziewczynka ze wsi bierze udział w tragicznej zabawie w chowanego. Nastolatka miota się od ucieczki do ucieczki i od mężczyzny do mężczyzny, bo wszystko to jest lepsze niż jej smutny dom. Młoda dziewczyna z prowincji przybywa do Paryża, gdzie ociera się o katastrofę. Spełniona kobieta ufa, że przeszłość jej nie dopadnie. Cztery różne aktorki wcielają się w jedną i tę samą postać (wśród nich znana z „Życia Adeli” Adèle Exarchopoulos).

16 maja, środa, godz. 20.00: „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc”, reż. Bruno Dumont

Bruno Dumont wypracował jeden z najbardziej ciekawych charakterów pisma wśród francuskich mistrzów. W ostatnich latach nie przestaje jednak zaskakiwać, czego dowodem jest znakomity „Mały Quinquin” czy „Martwe wody”. Tym razem postanowił przedstawić na ekranie dzieciństwo jednej z najważniejszych bohaterek Francji. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

Scroll to Top