Gitarowy rekord Guinnessa pobity

Mariusz Kunicki  Od 16 lat, Rynek we Wrocławiu 1 maja zapełnia się gitarzystami z całego kraju i z zagranicy. Celem spotkania jest zarówno świetna zabawa, jak też próba pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym graniu na gitarach utworu “Hey Joe” Jimmiego Hendrixa.

Wśród uczestników bicia rekordu znaleźli się w tym roku zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – duzi i mali nie było w tej kwestii żadnych ograniczeń. Przed przystąpieniem do grania, trzeba było się zarejestrować i odebrać pamiątkowy certyfikat. Leszek Cichoński, który jest pomysłodawcą imprezy, stawia przede wszystkim na dobrą zabawę ale również od lat zaprasza gwiazdy, które pojawiając się na scenie zawsze wzbudzają entuzjazm.

Tegoroczne gwiazdy to min. Grzegorz Markowski wokalista zespołu Perfect, który zagrał utwór Nie płacz Ewka. Na scenie pojawił się również Andrzej Nowak z zespołem Złe Psy , Sebastian Riedel (syn Ryśka Riedla legendy zespołu Dżem) z zespołem Cree, którego jest wokalistą. Próby do bicia rekordu trwały cały dzień a tłum z każdą chwilą gęstniał. Na scenie odbył się również konkurs na najlepsze przebranie oraz na zrobienie gitary z oryginalnych rzeczy. Konkurs wygrało dwóch młodych ludzi, którzy zrobili gitary z łopat.

Nagrodą oczywiście były, jak przystało na imprę ….gitary a za strój nagrodę zdobyło przebranie za Chińczyka . Atmosfera była coraz gorętsza nie tylko za sprawą pogody ale również ludzi, którzy robili sobie pamiątkowe zdjęcia, grali, śpiewali, dobrze się przy tym bawiąc. Kilka minut po godzinie 16.00 zaczęło się bicie rekordu. Wykonanie utworu “Hej Joe” i chwila oczekiwania.Nikt nie wiedział jaki będzie rezultat ponieważ zapisy trwały do ostatniej chwili. Na scenie pojawił się Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który z Leszkiem Cichońskim ogłosił że kolejny rekord został pobity a utwór Hendrixa zagrało 7411 gitarzystów.

Gitarzyści przyjęli to z entuzjazmem grając na zakończenie Hymn Polski i w fantastycznych nastrojach udali się pod Halę Ludową gdzie rozpoczęła się 3-majówka. Oczywiście dla uczestników rekordu przygotowane zostały bilety w promocyjnych cenach i darmowe tramwaje. Muzyczne świętowanie rozpoczął zespół którego każdy utwór to przebój a chodzi oczywiście o Perfect. Kolejne gwiazdy które nas bawiły pierwszego dnia na Pergoli to Hunter i The Dead Daisies oraz w Hali Ludowej Sinfonity, Lao Che i Kreator. Pierwszy dzień zakończył multimedialny pokaz fontann.

Tekst i zdjęcia : Mariusz Kunicki

Scroll to Top