40 PPA juz za nami

40.PPA to już historia ale zanim zakończył się w niedzielny wieczór miniony weekend obfitował również w ciekawe imprezy. Sobota i Niedziela to oczywiście koncerty Galowe które 4 krotnie obyły się przy pełnej widowni w Teatrze Polskim. Tegoroczna Gala miała przewrotny tytuł „Koniec” a reżyserie w tym roku powierzono Wojciechowi Kościelniakowi.Była ona dedykowana Pamięci Romana Kołakowskiego.

Osiemnaście utworów z Kanonu Piosenki Aktorskiej, doskonale znanych z książek, płyt (i kaset magnetofonowych!), z kina, z telewizji, z teatru. Każdy z nich to osobny artystyczny świat, który przez lata stał się cząstką festiwalowej krainy wspomnień i wyobraźni.Na scenie wystąpili: Ewelina Adamska-Porczyk, Justyna Antoniak, Maja Gadzińska, Beata Fudalej, Barbara Melzer, Natalia Sikora, Justyna Szafran, Olga Szomańska, Justyna Woźniak, Jacek Braciak, Arkadiusz Brykalski, Artur Caturian, Radosław Krzyżowski, Mariusz Lubomski, Bartosz Porczyk, Modest Ruciński, Tomasz Steciuk, Tomasz Wysocki. Zaprezentowali oni swoje interpretacji światowych przebojów.„Pejzaż bez ciebie” Przybory i „Przekleństwo Millhaven” Cave’a; „Jenny Piratka” Brechta-Weilla i „Wołanie Eurydyki” Kofty; „Polowanie na wilki” Wysockiego i „Tłum”, śpiewany przez Edith Piaf to tylko kilka z utworów które zabrzmiały w trakcie koncertu. Sobota to również spotkanie na dziedzińcu Caitolu gdzie gościem był Marcin Januszkiewicz i Bogusław Sobczuk.

Bardzo ciekawa rozmowa gdzie po raz kolejny można było posłuchać anegdot i ciekawostek z 40 letniej historii przeglądu, które tradycyjnie zakończył występ laureata muzyczne wcześniejszych lat.Wieczór to zabawa w klubie festiwalowy tym razem publikę bawiła Dj Marta Sparrow. Niedziela to ostatni dzień dzień przeglądu ale po raz pierwszy pomyślany o tym aby najmłodsi też poczuli klimat PPA. Koncert Disneya: Marzenia się spełniają który odbył się w NFM zgromadził całe rodziny. Powiedzieć, że piosenki z animowanych filmów z fabryki snów Disneya to muzyczna alfa i omega bajkowego świata, to nic nie powiedzieć.

Na scenie wystąpili: Katarzyna Łaska, Olga Szomańska, Artur Caturian, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Ziółko oraz Zosia Młodawska i NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Radosława Labahua.„Marzenia się spełniają” to przekrój przez historię disneyowskich hitów, na których wychowało się już kilka pokoleń widzów. To podróż w krainę spełnionych marzeń. To magia piosenek o przyjaźni, miłości, odwadze i poszukiwaniu przygód. To słodycz i jeszcze więcej słodyczy. To łzy wzruszenie i… jeszcze więcej łez wzruszenia.

Kolejnym i ostatnim wydarzeniem 40.PPA był koncert promujący najnowszy album zespołu ShataQS: Fenix. Piękny powrót! ShataQS, aspirująca gwiazda z telewizyjnych talent show sprzed kilku lat, to już wspomnienie. Małgorzata Kuś – trwając przy charakterystycznym pseudonimie – zmieniła się nie do poznania.Zespół wystąpił na Scenie Ciśnień. Koniec to występ w klubie festiwalowym zespołu Kala Sound System i Adrianny Styrcz. Wszystko co piękne i 40.PPA też zapisze się naszej pamięci jako impreza ciekawa miejscami nostalgiczna i pełna muzyczno aktorskich zaskoczeń.Zapraszamy na kolejną edycję która już za 12 miesięcy.

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

 

Scroll to Top