Polish Cinema for Beginners

11 października w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 11. sezon Polish Cinema for Beginners – organizowanego w języku angielskim przeglądu najciekawszych dzieł polskiego kina. Jesienną odsłonę cyklu otworzy “Człowiek z magicznym pudełkiem”, a gościem specjalnym pokazu będzie reżyser filmu – Bodo Kox.

Każda z edycji Polish Cinema for Beginners jest okazją, by pokochać polską kinematografię – tym razem jednak szansa ta będzie wyjątkowa. W programie zatytułowanego “Polish Love” sezonu znalazło się pięć najpiękniejszych stworzonych przez filmowców z Polski historii miłosnych. Podczas pierwszego spotkania widzowie przyjrzymy się konwencji science fiction, a także współczesnej kondycji rodzimego kina: 11 października Kino Nowe Horyzonty odwiedzi ekscentryczny reżyser Bodo Kox, by porozmawiać z widzami o swojej najnowszej produkcji –  “Człowieku z magicznym pudełkiem”, spektakularnym filmie z gatunku science fiction, łączącym komedię z melodramatem.

Do Warszawy przyszłości (jest rok 2030) przybywa dotknięty amnezją Adam (Piotr Polak). Chcąc zacząć życie od nowa, zatrudnia się w korporacji, gdzie poznaje nie tylko przedziwnego Bernarda (Sebastian Stankiewicz), ale i piękną Gorię (Olga Bołądź). Dziewczyna początkowo używa Adama tylko do krótkich wyładowań seksualnych, ale w zimnym futurystycznym świecie i ona zapragnie czegoś autentycznego. Tylko czy w zarządzanej przy pomocy strachu i technologii metropolii przyszłości ich uczucie może przetrwać? Film zwyciężył na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście oraz zdobył nagrodę na festiwalu w Gdyni za muzykę Sandro di Stefano. Oprócz niej w filmie usłyszeć można też ikonę polskiego rocka – Korę.

Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do publiczności niepolskojęzycznej. Formuła wrocławskiego przeglądu doceniona została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – cykl w 2016 roku nagrodzony został  jako najlepszy projekt edukacyjny w kraju. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.

Pokaz otwarcia 11. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 11 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Scroll to Top