Europa na Widelcu

Europa na Widelcu to festiwal kulinarny organizowany od blisko 11 lat tradycyjnie we Wrocławiu.Po raz pierwszy europejska biesiada odbyła się 4 czerwca 2009 roku.

Wrocław świętował w ten sposób rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wrocławianom tak zasmakował ten sposób obchodów, że impreza na stałe zagościła w miejskim kalendarzu. Wydarzeniu patronuje Robert Makłowicz. Festiwalowi również co roku towarzyszy kilkudniowy jarmark, podczas którego wystawcy prezentują swoje produkty regionalne. Tegoroczna odsłona festiwalu przebiegała pod znakiem dwóch jubileuszy 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia wolnych wyborów w Polsce. Tradycyjna Biesiada Europejska która odbyła się w sobotę zgromadziła na Wrocławskim rynku prawdziwe tłumy które mogły spróbować potraw z 15 krajów Unii Europejskiej.

Dzieciaki które pojawiły się tego dnia również nie mogły narzekać na nudę z okazji ich święta organizatorzy zadbali również o specjalne atrakcje dla nich, m.in. warsztaty kulinarne dla najmłodszych Akademii Młodego Kucharza, koło fortuny, foto budkę, konkursy.Niespodzianką nie tylko dla młodych ale również starszych był tort ufundowany prze Wrocławskie Lotnisko. Zabawa na rynku trwała cały dzień ale po uczcie kulinarnej przyszedł czas na ucztę muzyczną.

Wieczór największych klasyków polskiej muzyki rozrywkowej w interpretacji artystów młodego pokolenia: Natalii Widuto, Natalii Lubrano i Bartka Deryło. A na deser „Sen o Dolinie” i kilka innych przebojów z samym Krzysztofem Cugowskim oraz orkiestrą Dziubek Band pod kierunkiem Mariusza Dziubka.

Tegoroczną nowością był Przegląd filmów kulinarnych Filmowa Europa na widelcu który obywał się w kinie Nowe Horyzonty. Filmom towarzyszyły spotkania z gośćmi specjalnymi oraz degustacje potraw nawiązujących do wyświetlanych filmów.

 

Oficjalnym organizatorem festiwalu jest Biuro Promocji Miasta i Turystyki Wrocławia.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

Scroll to Top