Mateusz Gradecki podbił Maroko!

Mateusz Gradecki – jedyny Polak, występujący regularnie w tegorocznej edycji profesjonalnej ligi golfa Pro Golf Tour – ma za sobą znakomitą serię występów.

Polski golfista w ostatnich trzech turniejach Pro Golf Tour, rozgrywanych w Maroko zajął dwukrotnie czwarte i raz szóste miejsce. Dzięki temu Gradecki zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pro Golf Tour z wynikiem 7324,52 punktów.


Mateusz Gradecki, reprezentant Polski w golfie i członek PGA Polska, rozgrywa swój pierwszy sezon w roli zawodowego golfisty. Pro Golf Tour, w którym rywalizuje Mateusz rozgrywany jest na polach golfowych w Europie i Afryce od 1997 roku. W każdym z turniejów cyklu bierze udział ponad 150 golfistów z ponad 30 krajów z całego świata.

Na przestrzeni lat cykl stał się przepustką do kariery dla wielu znakomitych graczy światowego formatu, takich jak Martin Kaymer czy Sergio Garcia. Zwycięstwo w cyklu Pro Golf Tour zapewnia zawodnikowi udział w wyżej klasyfikowanym cyklu Challenge Tour i możliwość walki o grę w europejskiej elicie golfa – cyklu European Tour. To właśnie gra w European Tour jest długofalowym celem Mateusza Gradeckiego.

Jestem w świetnej formie i w marokańskich turniejach Pro Golf Tour grało mi się bardzo dobrze. Wszystkie trzy pola były bardzo dobrze przygotowane ale szczególnie Golf Tazegzout przypadło mi do gustu. Tam również grało mi się najlepiej. Miałem jeden zły dołek ostatniego dnia co kosztowało mnie spadek na 4 miejsce w tabeli. Wiele uczę się podczas ostatnich startów. Tydzień po tygodniu występuję w pozycji jednego z liderów, co wiąże się z większą presją, z którą jako sportowiec uczę się radzić sobie coraz lepiej. Jestem najbardziej zadowolony ze swoich drugich rund podczas wszystkich trzech turniejów – ich wynik stawiał mnie w bardzo dobrej pozycji przed rundami finałowymi” powiedział Mateusz Gradecki

Podczas turniejów w Maroku Mateusza wspierał Nick Lane, trener PGA Polska.

Świetne 3 turnieje w wykonaniu Mateusza. Te starty pokazują, że jego praca przynosi efekty podczas zawodów. Jestem zadowolony z jego postawy, chociaż wciąż jest parę aspektów, nad którymi będziemy pracować” powiedział Nick Lane.

Po marokańskim etapie w Pro Golf Tour teraz przed Mateuszem Gradeckim kolejne starty – w tym kilka występów w cyklu European Challenge Tour. W pierwszym z nich – Turkish Airlines Challenge w Gloria Resort w Belek – Mateusz zagra od 26 do 29 kwietnia 2018r. Udział w nim to nagroda za zdobycie tytułu Międzynarodowego Mistrza Turcji we wrześniu ubiegłego roku.

Dotychczasowe starty dają mi sporo pewności siebie przed tymi zawodami. Obecność Nicka, który jest moim trenerem od krótkiej gry, a w czasie turniejów w Maroku pełnił rolę caddiego, wpływała na mnie bardzo pozytywnie i będziemy kontynuować naszą współpracę przez większość nadchodzących startów” powiedział Mateusz Gradecki.

Pochodzący z Obornik Śląskich Mateusz Gradecki jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich golfistów, ma za sobą znakomitą karierę w golfie amatorskim. Od stycznia 2018 jest zawodnikiem profesjonalnym – startuje z licencją PGA Polska.

Jako amator pięciokrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski (po raz piąty zdobył ten tytuł w 2016 r), jest także Międzynarodowym Mistrzem Turcji w golfie (tytuł wywalczył w październiku 2017 roku). W 2015 roku znalazł się w najlepszej szesnastce prestiżowego Amateur Championship w Wielkiej Brytanii – takiego wyniku nie osiągnął przed nim żaden golfista z Polski. Łącznie zwyciężył 10 turniejów, które zaliczają się do Światowego Rankingu Amatorów. W swojej karierze brał udział w turniejach rozgrywanych w USA, Meksyku, RPA, Japonii, Puerto Rico, Turcji i w 15 krajach Europy.

Rodzimym klubem Mateusza jest Gradi Golf Club w Brzeźnie (powiat Trzebnica).

Mateusz w maju 2017 roku wrócił do Europy po czterech latach gry w lidze akademickiej NCAA. Gradecki reprezentował w USA barwy drużyny East Tennesee State University i trzykrotnie sięgał z nią po mistrzostwo konferencji południowej ligi NCAA.

Mateusz jest też jednym z pierwszych w Polsce zawodników, dla których golf to już rodzinna tradycja. Miłość do tego sportu zaszczepili w nim rodzice, którzy od wielu lat z sukcesami realizują się sportowo na poziomie amatorskim. Sukcesy w kobiecej reprezentacji Polski odnosi natomiast siostra Mateusza, Dominika, która obecnie studiuje w USA.

Scroll to Top