Wystawa w berlińskim Parlamencie

GESCHICHTE beginnt vor deiner Tuer.. Erzaehlt davon!

HISTORIA rozpoczyna się przed twoimi drzwiami…Opowiedz o tym!

Pod takim hasłem odbyło się w dniu 30. stycznia 2019 bieżącego roku już po raz 17! Młodzieżowe Forum pomyśl! `19 ( po niemiecku “Jugendforum denk! mal `19”).
Tematem wystawy i uroczystego spotkania, które odbyło się w sali Berlińskiego Parlamentu czyli w Abgeordnetenhaus, była sprawa Pamięci Ofiar Nacjonalizmu, szczegòlnie pracy przymusowej Zwangsarbeit, któraą przede wszystkim młodzież berlińska przedstawiła z różnej perspektywy i na różne sposoby. Częściowo poròwnując “tamte” zachowania do teraźniejszych tak bardzo negatywnych reakcji na problemy typu rasizm, dyskryminacja, antysemityzm.
Gości wieczoru przywitał Prezydent Parlamentu Ralf Wieland zwracając szczegòlną uwagę na fakt, że w tegorocznym Forum biorą ròwnież udział międzynarodowe grupy młodzieżowe.

Nie zabrakło w tegorocznym forum przedstawicieli z Polski. Studenci z BTU Cottbus – Senftenberg
(Branderburgische Technische Universität CS) i Uniwersytetu Zielonogòrskiego zaprezentowali swòj wspòlnie opracowany projekt:
” Kształtowanie kultury pamięci pracy przymusowej i Holocaustu jako zadanie transgraniczne”.
W roku 1939 Niemcy Hitlerowskie rozpoczęły budowę na terenie miejscowości Christianstadt (obecnie Krzystkowice, woj. Lubuskie) największej fabryk amunicji w skrócie w D.A.G. im. Alfred Nobel.
Na terenie ponad 20 km2 powstało 800 budowli. Do prac budowlanych sprowadzono przymusowych robotników z wielu państw europejskich. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili Polacy, ponad 5 tysięcy osób. Dużą ich część z nich zatrzymano do produkcji amunicji.
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewien fakt.
Mianowicie Krzystkowice stały się w naszych obecnych czasach “zapomnianym obozem koncentracyjnym” (Czy tak to gdzieś ZOSTAŁO!!!! sformułowane? Czy jednak tylko:!!!! „zapomnianym obozem pracy przymusowej”), dla tysiący niewinnych ludzi z okupowanych przez Niemcy krajów, w tym w większości kobiet. Od września 1944 roku do stycznia 1945 r. pracowało tam dokładnie 1358 Żydòwek, w najcięższych warunkach zamieszkując w najpodlejszych barakach na terenie fabryki. Teren Fabryki Amunicji D.A.G. im. Alfreda Nobla w Christianstadt stal się dla nich tym samym w czasie II-Wojny światowej obozem zagłady.
Dzięki tej wystawie, autorzy projektu mają nadzieję na zwrócenie uwagi opinii publicznej na ten “zapomniany” fakt.

Jak doszło do tej wystawy, do tego projektu, opowiedziała mi mgr Barbara Krzeszewska-Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego (CKiJN UZ), którą poznałam w październiku 2017 r.
W związku ze swoją funkcją jest w stałym “roboczym kontakcie” z prezesem Euroregionu S-N-B Czesławem Fiedorowiczem. Dzięki niemu dotarła do miejscowości Krzystkowice, leżącej obok Nowogrodu Bobrzańskiego. Uniwersytet Zielonogórski ma podpisaną umowę o współpracy z BTU-CS. Współpracę tę od lat prowadzi m.in. prof.dr habil. Silvo Simon (BTU-CS) i prof.dr.habil. Sławomir Kłos (UZ-Wydział Mechaniczny). Udało się nam-wspomina pani Barbara zaciekawić tematem prof. dr habil. Kirstin Bromberg. I tak od 2014 do 2017 dwa razy w roku studenci Wydziału Pracy Socjalnej z BTU-CS przyjeżdżali do Krzystkowic i na UZ i odwrotnie, studenci zielonogórscy z animatorką dr. Jolanta Kostecką do BTU CS w Cottbus.
Nad całością sprawy czuwała wytrwale pani Barbara Krzeszewska-Zmyślony, bo jak to ze studentami…rożnie bywa…kolokwia, egzaminy, prywatne terminy etc.
Nadleśnictwo Krzystkowice, na którego terenie przetrwały ruiny fabryki, zawsze serdecznie i gościnnie przyjmowało grupy studentów z opiekunami. Również burmistrz miasta Nowogrodu Bobrzańskiego wykazał swoje zaangażowanie w projekt.
Środki na opracowanie zdjęć dostarczonych przez studentów obu uczelni na wystawę, czyli na rollup’y, dwa monitory etc. otrzymała BTU CS z Euroregionu S-N-B.


Jak do tej pory odbyły się trzy wystawy, poza wymienioną wyżej wystawą w Berlinie. Pierwsza miała miejsce 12.09. 2018 w Nowogrodzie Bobrzańskim w Domu Kultury, druga w Rektoracie UZ w dniu 26.10.2018 podczas uroczystości VI Dni Polsko-Niemieckich organizowanych przez CKiJN UZ, oraz trzecia w Cottbus na terenie BTU-CS w dniu 17.12.2018.
Może inne miasta w Polsce, może sam Wrocław, zainteresuje się pokazaniem tej wystawy swoim mieszkańcom?

Wracając na zakończenie spotkania (forum w Parlamencie Berlińskim) dodam jeszcze, że prace, projekty młodzieży miały różne formy.
30.stycznia pokazano na scenie sali plenarnej tylko nieliczne, ale jak bogate w scenografie, w teksty, oprawę muzyczną i taneczną!
Dodam od siebie, ze żaden profesjonalny teatr nie powstydziłby się takich występów swoich aktorów, jakich osobiście wtedy tam ujrzałam, usłyszałam.
A byli to tylko uczniowie szkół berlińskich.
W ramach projektu pod nazwa: Poelchau Gedanken – “Wo liegt unsere Verantwortung heute?”,
po polsku: “Myśli Poelchau – “gdzie leży nasza odpowiedzialność dzisiaj?” przedstawiono publiczności fantastyczny muzycznie-teatralnie-obrazkowo wykonany przez sześć uczennic i dwóch uczniów “Rap” ze szkoły im. Anny Freud i Cafe Nightflight w Berlinie z pomocą profesjonalnego Rappera Matondo. To trzeba było samemu zobaczyć i usłyszeć!!!
Co ważne, pokazano publiczności przeciwników terroru Hitlerowskiego i aktywistów Ruchu Oporu jak np. młodego Willi Graf, członka znanej grupy : “Die weisse Rose” (Biała Róża) oraz małżeństwo Poelchau.
Mogłabym więcej napisać na temat tego Forum i tej wystawy. Uwielbiam, kocham zaangażowaną młodzież w takie i podobne temu ważne dla nas wszystkich tematy, projekty.
Pod wielkim wrażeniem opuściłam salę plenarną ruszając w kierunku sali “Casino”, gdzie znajdowała się wystawa wszystkich nadesłanych prac.

Dodam jeszcze, że od roku 1996 dzień 27 stycznia jest oficjalnie zatwierdzonym Dniem Pamięci Ofiar Nacjonalizmu na terenie całego terytorium Niemiec.

Pozdrawiając Redakcję DTV24 Wrocław

Krystyna Jesse z Berlina

Scroll to Top