World Press Photo w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Otwarciu wystawy World Press Photo w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu od 17 już lat towarzyszy duże zainteresowanie. W piątek 25 listopada obył się wernisaż na którym pojawili się miłośnicy najlepszych zdjęć prasowych 2016 roku.

Zanim zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę, dla przedstawicieli mediów odbyła się konferencja prasowa oraz specjalne oprowadzenie przed przedstawicielkę fundacji World Press Photo –  Yi Wen Hsia.

Opowiadała ona o wyborze zdjęć o historii konkursu oraz o tym, że co roku wybór jest trudny a jury, które obraduje w pierwszym etapie selekcji ma tylko 1,5 sekundy na obejrzenie zdjęcia.Gdy zdjęcia przejdą  etap wstępnej selekcji, jest też czas na to, aby jury ze sobą porozmawiało i uzasadniło swoje wybory.

Na tegoroczną edycję nadesłano łącznie 80408 zdjęć wykonanych przez 5034 fotografów ze 125 krajów. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach tj. sprawy współczesne, życie codzienne, wiadomości, projekty długoterminowe, przyroda, ludzie, sport, wydarzenia oraz wybrano zdjęcie roku. Zdjęciem roku zostało wykonane przez Burhana Ozbilici (Associated Press) , przedstawiające zamach, który miał miejsce 19 grudnia 2016 roku w galerii w Ankarze , gdzie 21-letni policjant Mevlut Mert Altintas zastrzelił rosyjskiego ambasadora w Turcji Andrieja Karłowa. Jak podkreśliła Yi Wen wybór zdjęcia nie był oczywisty, wygrało ono niewielką ilością głosów.  

Wystawę można podziwiać w 45 krajach świata. W Polsce tylko w kilku miejscach, a jednym z nich jest Opole. Wystawa czynna jest codziennie od 25 listopada do 17 grudnia w godz.10.00 – 20.00. Natomiast wyjątkiem jest 1 grudnia gdzie wystawę będzie można oglądać do godziny 24.00. Bilety: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy. Galeria Sztuki Współczesnej mieści się Pl. Teatralny 12. Warto wybrać się aby choć przez krótki moment oderwać się od świątecznego rozgardiaszu i oddać się chwili zadumy nad fotografią która niejednokrotnie przedstawia różne aspekty życia codziennego.

Tekst i zdjęcia : Mariusz Kunicki – Oddział Opole

 

Scroll to Top