Panie Doktorze, czy moja Babcia/Dziadek jeszcze „może”?

fakty i mity nt. życia intymnego seniorów

Nie mogę się kochać, bo wstydzę się problemów z erekcją”, „W tym wieku to naprawdę nie wypada, jestem przede wszystkim babcią”, „Mamy dłuższą przerwę, bo żona trochę źle się ostatnio czuje, ale nadrobimy za rok, dwa, jak już z tego wyjdzie” – to tylko niektóre powody ograniczania intensywności życia intymnego przez seniorów. Seks w dojrzałym wieku to najczęściej temat tabu wywołujący zażenowanie czy – u osób młodszych – rozbawienie. W czym tkwi przyczyna spadku zainteresowania seksem wśród Polaków
w wieku 60+ i dlaczego warto ten trend odwrócić – wyjaśnia psycholog Karolina Zdrojewska, specjalistka w zakresie edukacji seksualnej, współpracująca z Centrum Seniora MEDI-system Na Dyrekcyjnej we Wrocławiu.

Zacznijmy od faktów…

  • Za brak ochoty na seks u kobiet odpowiadają hormony – FAKT

To prawda. Kobietom w wieku ok. 50 lat mocno daje się we znaki menopauza. Uderzenia gorąca
i potliwość, suchość pochwy i ogólny spadek libido powodują, że ochota na seks maleje. Po 60-tce dochodzi znacznie słabsza w tym wieku kondycja fizyczna, zły stan zdrowia – a co za tym idzie – przyjmowanie leków, które często mają negatywny wpływ na życie intymne. Jednak o tym, czy jest ono udane decydują również inne czynniki. W przypadku pań duże znaczenie ma sytuacja w związku, do którego po kilkudziesięciu latach pożycia małżeńskiego wkracza z jednej strony nuda
i rutyna, a z drugiej długo kumulowane żale, przez które niejedna para żyje jak przysłowiowy „pies z kotem”. Trzeba również pamiętać, że statystyczna Polka przeżywa Polaka o średnio 7-8 lat. To oznacza, że przez wiele lat kobiety, jako wdowy, po prostu nie mają z kim uprawiać seksu.

  • Mężczyźni po 60-tce tracą zainteresowanie seksem, bo są przemęczeni – FAKT

Życie w stresie, przemęczenie pracą, brak ruchu, choroby i leki osłabiające potencję – lista czynników odpowiedzialnych za utratę zainteresowania seksem u polskich sześćdziesięciolatków jest długa. Mężczyzn nie ciągnie „do łóżka” przez nadciśnienie, cukrzycę czy otyłość. Drzwi do sypialni zamyka spadający z wiekiem testosteron. Co prawda w grupie panów 50+ blisko 30% deklaruje, że seks jest dla nich istotny (wśród pań odsetek ten wynosi tylko 17%), jednak badania Prof. Zbigniewa Izdebskiego pokazują, że po skończeniu 50 lat Polacy zaczynają ograniczać kontakty seksualne.

  • Aktywne życie seksualne seniorów jest bardzo korzystne dla zdrowia – FAKT

Korzyści płynące ze współżycia można wyliczać bardzo długo. Seks poprawia odporność, krążenie, wzmacnia system nerwowy i mięśnie, chroni przed nowotworami. Jako źródło endorfin działa przeciwbólowo. Przeprowadzone w USA badanie seksualności osób w okresie późnej dorosłości
(A national study of sexuality and health among older adults in the USA) pokazało, że stan zdrowia fizycznego Amerykanów w wieku 57-85 lat wiąże się istotnie z aktywnością seksualną. Nie bez przyczyny lekarze zalecają jeden orgazm w tygodniu dla zachowania kondycji fizycznej, ale
i psychicznej. Trzeba bowiem pamiętać, że czułość, bliskość, intymność, jakie towarzyszą kochającym się (w pełni tego słowa znaczeniu) seniorom pozwalają łagodniej znieść przejście na emeryturę oraz opóźniają procesy starzenia.

  • Seks w starszym wieku jest źródłem szczęścia – FAKT

Dobre emocje płynące z seksu w dojrzałym wieku są niewątpliwie doskonałą bronią przeciwko apatii i depresji. Opóźniają też – jakże groźny dla seniorów – moment wycofania się z życia towarzyskiego i społecznego. Badanie przeprowadzone na Florydzie pokazało, że 60% par, które uprawiają seks częściej niż raz w miesiącu, uważa się za bardzo szczęśliwe. Tyle samo tych, u których współżycie jest tylko wspomnieniem, określa się mianem bardzo nieszczęśliwych. To pokazuje w jak dużym stopniu związane z seksem poczucie bliskości, wzajemne zrozumienie i akceptacja wpływają na podniesienie samooceny. Co więcej, kobiety po 70-tce czerpią z seksu więcej radości niż 40-latki – są doświadczonymi partnerkami, nie muszą się nigdzie spieszyć, a dodatkowo są w łóżku mniej zestresowane choćby ze względu na brak ryzyka zajścia w ciążę.

Rozprawmy się z mitami…

  • Przychodzi moment, że nic się nie da z tym zrobić – MIT

Trudno się dziwić, że seniorzy wstydzą się rozmawiać o swoich problemach seksualnych, albo traktują ograniczenia wynikające z wieku jako coś zwyczajnego i nieuchronnego skoro akceptacja dla seksualności osób starszych jest w naszym kraju bardzo niska. Tymczasem poprawa jakości życia seksualnego jest możliwa. Kobiety, które nauczyły się aktywności mięśni dna miednicy mówią o odczuwaniu silniejszych doznań podczas stosunku. Apteki oferują wiele środków zmniejszających dolegliwości związanych z menopauzą oraz leki na potencję, które – co prawda doraźnie – ale pozwalają mężczyźnie „stanąć na wysokości zadania” (co dla panów jest szczególnie ważne). Pamiętajmy jednak, że w seksie – jak w sporcie – trening czyni mistrza. Regularność stosunków płciowych ma znaczenie – im większa aktywność seniorów, tym dłużej mogą oni zachować potencję.

  • W pewnym wieku seks nie przystoi – MIT

Trudno powyższe nazwać mitem. To raczej przejaw tradycjonalizmu i konserwatyzmu, który
w pewnym wieku każe „hamować popęd”. Obsadziliśmy osoby starsze w roli dziadków i babć, pacjentów i emerytów, którym pozwolimy – co najwyżej – na wyjazd do sanatorium. Tymczasem seniorzy potrafią być najlepszymi kochankami – dłuższa droga do orgazmu oznacza więcej doznań intymnych, które z wiekiem szczególnie zyskują na znaczeniu. Dlatego nie zawsze seks musi być tożsamy z pełnym zbliżeniem. Wzajemna stymulacja, seks oralny czy zmysłowy masaż mogą bowiem dać pełnię rozkoszy i szczęścia.

  • Seks po 50-tce jest całkowicie bezpieczny – i TAK, i NIE

Życie seksualne w wieku senioralnym powinno być przede wszystkim prowadzone na miarę własnych możliwości fizycznych i bezwzględnie z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie możemy oczekiwać od drugiej strony gotowości na niewygodne czy forsowne pozycje, które spowodują, że partner czy partnerka opadnie z sił na samym początku zbliżenia. Podstawowa zasada to mierzyć siły na zamiary, gdyż współżycie to duży wydatek energii, wyższe ciśnienie, itd. Nie można również lekceważyć pojawiających się dolegliwości, ani zmian zachodzących w organizmie, a najlepiej pozostawać pod kontrolą specjalisty. Należy też pamiętać, że seks z nowym czy nieznanym bliżej partnerem niesie ze sobą ryzyko przenoszenia chorób płciowych, co potwierdza rosnąca w ostatnich latach liczba osób starszych – szczególnie kobiet – z wirusem HIV. W latach 2002-2015 procentowy udział zakażeń rozpoznanych u osób powyżej 45 lat wzrósł o ponad 250 proc. Wynika to głównie
z braku stosowania zabezpieczeń, uznawanych za zbędne skoro partnerka nie może zajść w ciążę. To nie oznacza oczywiście, że seniorzy mogą bezpiecznie “randkować” tylko w internecie (portale randkowe dla seniorów są coraz popularniejsze). Dobrze by zdawali sobie sprawę, że wiek nie stanowi przeszkody by uprawiać seks, ale nie jest też barierą przed zarażeniem się niebezpieczną chorobą.

Scroll to Top