Członkowie Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Katarzyna Groniec, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk oraz Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, i Paweł Krupski, główny producent PPA, po wysłuchaniu uczestników I etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zakwalifikowali następujące uczestniczki i uczestników:
1. Natalia Marcelina Banaś – licealistka z Oleśnicy, laureatka konkursów piosenki literackiej i aktorskiej
2. Monika Bubniak – studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
3. Piotr Bumaj – aktor Teatru Polskiego w Szczecinie
4. Aleksandra Cząstka – wrocławianka, ukończyła studia licencjackie z grafiki na SWPS
5. Karolina Gwóźdź – studentka Akademii Teatralnej w Warszawie
6. Diana Jonkisz – aktorka związana ze Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze
7. Ralph Kamiński – absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej
8. Weronika Krystek – studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
9. Izabela Kubrak – aktorka Teatru Bagatela w Krakowie
10. Kulki Mocy, czyli Magda Pasierska, znana z Me Myself And I, i Szymon Tomczyk, twórca muzyki teatralnej
11. Gabriela Kundziewicz – wielokrotna laureatka festiwali piosenki, gitarzystka i autorka tekstów
12. Dariusz Pieróg – student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
13. Albert Pyśk – związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, założyciel zespołu Cynamonowy Ogród.
Nazwiska pozostałych wykonawców, zaproszonych przez Radę Artystyczną bezpośrednio do udziału w II etapie, poznamy po 26 lutego.
W Konkursie śpiewać można w dowolnym języku, niekoniecznie po polsku. Obowiązuje jednak Kanon Piosenki Aktorskiej: w trosce o poziom repertuarowy i po to, żeby osadzić konkurs w rejonach stylistycznych właściwych tradycji Przeglądu, jedna spośród wykonywanych piosenek musi pochodzić ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Serge’a Gainsbourga, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego albo z repertuaru Edith Piaf lub Czesława Niemena.
II Etap Konkursu odbędzie się w tym roku w dniu 22 marca w Imparcie we Wrocławiu. Późnym wieczorem tego samego dnia dowiemy się, kogo Rada Artystyczna zakwalifikowała do Finału. Każdy z finalistów otrzyma za wejście do Finału nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.
Finał Konkursu będzie miał miejsce w Capitolu w dniu 29 marca 2019 r.
Decyzją Jury przyznana zostanie Grand Prix 40 PPA – statuetka Tukan Złoty oraz 25 tysięcy zł, dziennikarze przyznają statuetkę Tukana Dziennikarzy, obecna na Koncercie Finałowym publiczność wybierze laureatkę lub laureata Tukana Publiczności.
Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyzna nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, a Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica –3 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.
Jest też nagroda Radia RAM: koncert RAM Session, zorganizowany przez Radio RAM we Wrocławiu i transmitowany na 89,8 FM oraz w internecie.
Zdjęcia Mariusz Kunicki