Prapremiera: 1.10, godz. 19.00 oraz 2.10. godz. 11.00
Kolejne spektakle: 2.10., godz. 19.00
6.10., godz. 12.00
1.03, godz. 12.00
„Yemaya – Królowa Mórz” to przepiękna opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest zawsze to samo – otwarte oczy i serca. Przeżywane przez bohaterów emocje i podejmowane działania uczą tolerancji i szacunku dla innych, zwracają uwagę na konsekwencje podejmowanych decyzji, pokazują wartość, jaka tkwi w silnych więzach rodzinnych oraz to, że warto mieć prawdziwych przyjaciół.
„Yemaya – Królowa Mórz” to opera dla dorosłych i dzieci. Świat głównego bohatera, małego Omara, bliski jest zarówno trudnym sprawom ziemskim, w którym ścierają siły dobra i zła, jak i dziecięcej wyobraźni pełnej fantastycznych motywów.
Uznany i szanowany zarówno w Polsce jak i poza granicami kompozytor Zygmunt Krauze wystąpił w roli nietypowej, komponując dzieło familijne. Z kolei Małgorzata Sikorska – Miszczuk, autorka libretta to jedna z najczęściej wystawianych dramatopisarek w Polsce.
Dzieło Zygmunta Krauzego powstało specjalnie na zamówienie Opery Wrocławskiej.
Galeria, kliknij w obrazek >
REALIZATORZY :
muzyka: Zygmunt Krauze na specjalne zamówienie kompozytorskie Opery Wrocławskiej
realizacja warstwy elektronicznej: Wojciech Błażejczyk, Studio Muzyki Elektronicznej i Komputerowej Uniersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie
kierownictwo muzyczne Marcin Nałęcz-Niesiołowski
dyrygent Adam Banaszak
libretto Małgorzata Sikorska-Miszczuk
reżyseria Hanna Marasz
scenografia Matylda Kotlińska
kostiumy Anna Sekuła
choreografia Łukasz Ożga
reżyseria świateł Tomasz Filipiak
projekcje multimedialne i mapping Jakub Lech
kierownictwo chóru Anna Grabowska-Borys
przygotowanie Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej Hanna Marasz, Liliana Jędrzejczak
przygotowanie solistów Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki Małgorzata Podzielny
OBSADA:
Yemaya Bożena Bujnicka* (gościnnie) / Maria Rozynek-Banaszak
Omar Helena Czech, Oskar Gomółka* (gościnnie) Tymoteusz Gaura* (gościnnie)
Ojciec Omara Jacek Jaskuła / Tomasz Rudnicki
Rekin Gogo Bartłomiej Kłos* (gościnnie) / Jakub Michalski
Manta Barbara Bagińska / Dorota Dutkowska
Fiołek Hanna Sosnowska / Aleksander Zuchowicz
Balkon Maciej Krzysztyniak / Tomasz Rudnicki
Kawał Ziemi Edward Kulczyk / Jędrzej Tomczyk
Kamień Bolesław Słowiński
Serce Oceanu Sergei Borzov
Wrzosy Piotr Bunzler / Paweł Walankiewicz
Róża Sylwia Miazga
Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej
Streszczenie libretta [Jacek Marczyński]
Chór morskich dzieci śpiewa na cześć Królowej Mórz pieśń „Assessu Yemaya”, a w domu w mieście Ojciec Omara znów złości się na syna, że ten ciągle rozmawia z niebem, z mrówkami, z kwiatkami na balkonie. Nieszczęśliwy i nierozumiany przez ojca Omar przywołuje matkę lecz ona nie przyjdzie, bo nie żyje.
Rankiem Omar tak jak co dzień chce przywitać się ze swoim balkonem, ale spostrzega, że świat wokół się zmienił. Domy jeden po drugim opadają na ziemię zgubiwszy drzwi i okna, zniknęły ptaki i motyle, na niebie latają samoloty. Ojciec próbuje ochronić Omara przed wojną.
Morskie dzieci przygotowują się na przyjęcie Omara, który z Ojcem uciekł łodzią ze zniszczonego miasta. Zapewnia syna, że płyną do innego pięknego miasta, ale fale stają się coraz bardziej gwałtowne, zapraszając chłopca do Królowej Yemayi.
W podwodnym królestwie trwa impreza „Nie chowaj Talentu pod Rafą”. Przed siedzącą na tronie Yemayą popisuje się Rekin Gogo. Chce też zaprezentować się ukryta w Wielkiej Muszli płaszczka Manta, ale niespodziewanie przybywa Omar, który wypadł z łodzi. Za chłopcem podążają Kwiaty, Kawał Ziemi i Balkon. Wszyscy chcą zostać u Yemayi, gdyż w mieście trwa wojna. Omar natomiast powinien wrócić do Ojca. Chłopiec twierdzi jednak, że Ojciec jest dla niego niedobry i nie będzie się martwił jego zniknięciem. Omar pragnie być szczęśliwy, rozmawiać z kwiatami i rybami, dlatego woli zostać u Królowej Yemayi.
Yemaya wzruszona losem Omara prosi Serce Oceanu, by chłopiec mógł zostać w podwodnym świecie, chociaż jest człowiekiem, a ona będzie dla niego jak matka. Tymczasem na brzegu morza zrozpaczony Ojciec woła syna. Wierzy, że Omar nie utonął, uratował go z pewnością delfin. Słysząc te słowa Yemaya postanawia powiedzieć chłopcu, że Ojciec go kocha.
Na dno morza opada okaleczony Rekin Gogo. Źli ludzie złapali go i obcięli płetwy. Rekin rozumie teraz , czym jest wojna i śmierć. Przejęta jego losem Yemaya podejmuje decyzję. Omar powinien zostać w jej królestwie, świat ludzi jest bowiem okrutny.
Tymczasem Fiołek poszukuje Omara. Musi mu powiedzieć, że Ojciec cały czas stoi na brzegu i go przywołuje. Chłopiec początkowo nie wierzy, później robi wyrzuty Yemayi, że mu o tym nie powiedziała. – Nie chcę, żebyś stał się jak wszyscy ludzie – opowiada na to Królowa.
Omar i Yemaya przybywają do Ojca. Chłopiec przekonuje się, że on go kocha i proponuje, by razem zostali w podwodnym świecie, bo tam Omar jest szczęśliwy. Yemaya chce przywołać fale, by ich zabrały, ale Serce Oceanu się temu sprzeciwia: chłopiec musi wrócić na ziemię. Omar obiecuje, że gdy dorośnie, zrobi wszystko, aby ludzie nie byli źli.