Traviata superwidowisko w Operze Wroclawskiej

Na śniadaniu prasowym w Operze Wrocławskiej, które odbyło się 6 czerwca dziennikarze poznali szczegóły najnowszej produkcji super widowiska Traviata – Giuseppe Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej, które odsłonił nam Dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Reżyser Grażyna Szapołowska opowiedziała o swoim pomyśle na spektakl. Na konferencji obecna była również kostiumograf i scenograf Ewa Kochańska, która opowiedziała o wizualnej stronie spektaklu.


Traviata to Operowy przebój wszechczasów. Jedna z najbardziej znanych oper Giuseppe Verdiego, o której sam kompozytor powiedział, że to jego “najbardziej amatorskie dzieło”. Mimo surowej samooceny i fiaska weneckiej premiery w 1853 roku, Traviata nie tylko przetrwała próbę czasu, ale także jest jedną z najczęściej wystawianych oper na całym świecie, bez której nie może obejść się żaden teatr operowy.


Libretto Traviaty, mimo że z perspektywy dzisiejszego odbiorcy jest w pełni historyczne, bowiem osadzone w realiach Paryża drugiej połowy XIX wieku, wciąż stawia aktualne pytania o sens życia pozbawionego miłości, rolę kobiety w społeczeństwie, wolność i wartość podejmowanych przez nią wyborów i wreszcie najważniejsze, czy prawo do ocen moralnych jest przynależne każdemu i jakie niesie to za sobą konsekwencje?
Violetta – główna bohaterka opery Verdiego – wiedzie swobodne życie, eleganckiej kurtyzany. Posiada licznych kochanków, wśród których najważniejszy jest Baron Douphol, bogaty paryski arystokrata. Podczas jednego z przyjęć w domu Violetty, zdarza się rzecz niezwykła. Kobieta poznaje młodego i przystojnego Alfreda Germonta, który od roku kocha się w niej. Wyznając swoje uczucia, rozbudza w Violetcie nadzieje i żar miłości, który ta w efekcie będzie musiała złożyć na ołtarzu pełnym poświęcenia, w imię tej miłości, ale także dowodu na dobroć i szlachetność charakteru. Niestety to nie jest historia ze szczęśliwym zakończeniem. W finale opery, bohaterka umiera, zostawiając Alfreda i publiczność z ważnym przesłaniem.


Superwidowisko w tym roku ponownie zagości na tyłach opery w dniach 28,29,30 czerwca a spektakl będą rozpoczynać się o godzinie.20.30 i potrwają 180 minut. Bilety są jeszcze dostępne w kasie Opery.

Tekst i zdjecia Mariusz Kunicki

Scroll to Top