„Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego

Prawdziwi ludzie, autentyczne historie, żywy język – to wszystko będzie można zobaczyć w Instytucie Grotowskiego podczas przeglądu spektakli teatru dokumentalnego „Teatr na faktach”, który odbędzie się w dniach 14–16 lutego 2019 roku. Będzie to niespotykana okazja, by w jednym miejscu zmierzyć się z historiami, które napisało życie.

Projekt „Teatr na faktach” – od którego nazwę wziął także przegląd – rozpoczął się w październiku 2018 roku w Instytucie Grotowskiego. Uczestnicy warsztatów o teatrze dokumentalnym przeprowadzili wywiady, na podstawie których przygotowali spektakle, korzystając z różnych stylistyk i technik scenicznych, m.in. verbatimu. Ta rozpowszechniona w krajach anglosaskich technika, określana też jako dokument sceniczny, została spopularyzowana w Polsce przez moskiewski Teatr.doc jako sposób pracy nad spektaklem wzorowany na metodach dokumentalistów filmowych. Do udziału w projekcie zgłosili się m.in. profesjonalni aktorzy, absolwenci szkół aktorskich i kierunków humanistycznych, animatorzy kultury czy osoby zaangażowane w działalność kulturalną. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym projektu jest Krzysztof Kopka, obecnie pełniący obowiązki dyrektora artystycznego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, teatrolog, tłumacz z języka rosyjskiego, reżyser.

W ciągu 3 dni zobaczymy aż 9 premierowych spektakli. Przegląd otwiera spektakl „Korpo_racje” Przemysława Piskozuba i Mateusza Brodowskiego, który opisuje codzienne życie w korporacji. Znajdziemy w nim zachwyt i rozczarowanie pracą. W przedstawieniu „Hercia” w reżyserii Ady Tabisz poznamy historię samotnego, pozbawionego woli życia mężczyzny, który każdy dzień spędza na cmentarzu przy grobie ukochanej. „Łupiny” Justyny Arabskiej, Dominiki Feiglewicz i Małgorzaty Jakubowskiej to wielogłosowa opowieść o doświadczeniu bycia kobietą. Twórczynie zebrały opowieści m.in. 60-letniej zakonnicy i młodej kobiety chorującej na anoreksję. Jak często przychodzi nam żałować, że nie spytaliśmy o prywatne historie babci, sąsiada, znajomych, póki żyli? To pytanie, które na pewno zrodzi się po obejrzeniu „Pamiętnika” w reżyserii Jolanty Sakowskiej, czyli intymnej lektury pamiętnika nieżyjącej osoby. „Podejdź bliżej” Moniki Czajkowskiej, Pauliny Sobiś i Jędrzeja Bigosińskiego to próba zrozumienia fenomenu zakochania i pożądania, składająca się w opowieść o naszych pragnieniach i marzeniach. „Co po nas zostaje” Martyny Matoliniec i Aleksandra Maciejczyka jest świetnym przykładem teatru autobiograficznego. Chłopak i dziewczyna rozmawiają o swoich dziadkach. Bazując na wspomnieniach, próbują ich naśladować, jednocześnie grają w tym spektaklu też samych siebie. W dwóch z 9 prezentowanych na przeglądzie spektakli zagrają tzw. eksperci, czyli aktorzy, którzy stają się bohaterami własnej opowieści. „TanzGala” w reżyserii Roberta Traczyka przeniesie nas do świata tancerzy stylu Lindy Hop, a w „Nowych” w reżyserii Jakuba Tabisza młodzi emigranci z Ukrainy mówią o domu, marzeniach i lękach. Przegląd zamyka „Instrukcja montowania dzieci” Marcina Zabielskiego. Autor przeprowadził wywiady z kobietami odsiadującymi ciężkie wyroki w więzieniu oraz osobami z uzależnieniami. Na tej podstawie stworzył spektakl o relacjach z rodzicami oraz o tym, jak ważna jest ich rola. Wszystkie spektakle będą prezentowane w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego w Przejściu Żelaźniczym – za wyjątkiem „Korpo_racji” wystawianej w Studiu Na Grobli. Bilety do nabycia na platformie bilety.grotowski-institute.art.pl i przed spektaklami.

Wieczorna odsłona przeglądu to „Praca w toku”, czyli czytanie performatywne. W tej części przeglądu, która będzie miała miejsce w Klubie Proza, znalazły się fragmenty scenariuszy, urwane rozmowy, dopiero co otwarte, nowe wątki opowieści, zaczątki spektakli i tematów, które nie mogły jeszcze zostać zaprezentowane w ostatecznej formie. Podczas pracy w toku uczestnicy projektu zaprezentują, nad czym dalej pracują, a także skonfrontują swoje zamiary z publicznością. Czytają: Aleksandra Białek, Mateusz Brodowski, Maciej Konarski, Henryk Mazurkiewicz, Katarzyna Płaskowicz, Sara Sulej. Wstęp wolny.

Spektakle dokumentalne stanowią przeniesienie na scenę tego, co dzieje się poza nią. Jak mówi Jelena Gremina, teatr dokumentalny to „teatr, w którym się nie gra”. Przegląd w Instytucie Grotowskiego jest pierwszym tego typu wydarzeniem we Wrocławiu. Będzie pretekstem do pochylenia się nad poruszającymi historiami, dyskusji wokół niewygodnych tematów czy roli teatru non-fiction w Polsce.

Więcej informacji na: https://bit.ly/2Fs85ty

Scroll to Top