Startuje 7. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Już 7 września w Sokołowsku rusza 7. edycja Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski.
W tym roku
zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Porusza śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. Festiwal zaszczycą swoją obecnością goście specjalni, m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow, Piotr Jaxa, a także Maria Kieślowska, sprawująca patronat honorowy nad festiwalem.

Sokołowsko, ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego, jak co roku obchodzi święto kina. W tym roku, od 7 do 10 września, festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych. Projekcje festiwalowe odbywają się w opisanym przez Kieślowskiego w jego Autobiografii Kinoteatrze Zdrowie, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU
i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera.

Na program festiwalu składają się trzy sekcje: Re:Interpretacje (fabuły europejskie), sekcja dokumentalna Bez Fikcji! oraz Hommage à Kieślowski.

Wybór filmów jest wyborem autorskim, zgodnym z naszym wewnętrznym imperatywem, który brzmi: pokazujemy, co nam się podoba i co jest warte rozmowy. Pokazujemy to z nadzieją, że spodobałoby się także Krzysztofowi Kieślowskiemu, gdyby siedział z nami w kinie, z pamięcią i szacunkiem dla jego osoby, postawy wobec ludzi i zawodu oraz artystycznego dorobku, który nam pozostawił po sobie. Pokazujemy, co nam się podoba, wierząc w to, że sztuka filmowa istniała, istnieje i zawsze będzie istnieć. Pokazujemy filmy nie tylko Krzysztofa Kieślowskiego, lecz i filmy jego kolegów, nauczycieli i twórców, którzy w różnym czasie mieli na niego wpływ. Czynimy to w przekonaniu, że czas nie jest zdolny przysłonić tej jasności, która je rozświetla. Pokazujemy filmy młodego pokolenia, które znalazło – po filmach sądząc – swój aktywny sposób niebrania świata poważnie.” – mówi Dorota Paciarelli, dyrektor ds. programowych i kurator sekcji Re:Interpretacje.

Gościem specjalnym tej edycji festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski – aktor, o którego niezapomnianych kreacjach i drodze artystycznej, doświadczeniach w pracy z Kieślowskim, Kutzem, ale i reżyserami zagranicznymi oraz fascynacji teatrem rozmawiać będą Kazimierz Kutz i zaproszeni goście. W ramach festiwalu, w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się również recital Zbigniewa Zamachowskiego Nie tylko
o miłości
.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz
z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in.
Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow
i Piotr Jaxa.

Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po projekcjach filmów Biały (1994), Zawrócony (1994) i Dekalog X (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy, i rzeczywistości tamtych lat.

W tym roku odbędzie się również Remanent kina czeskiego, rozmowa o kinie czeskim dedykowana cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie.

Ważnym punktem festiwalu będzie Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będące miejscem debat
o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, w ramach którego spotkają się
z widzami m. in. Krzysztof Piesiewicz i Kazimierz Kutz.

Ciekawie zapowiadają się również wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Będą to m.in.:
debata wokół Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego
Legalne Źródło Kultury z udziałem prezeski Fundacji Legalnej Kultury – Kingi Jakubowskiej i zaproszonych do debaty gości festiwalowych.

Przestrzeń odbudowanego skrzydła Laboratorium Kultury w Sokołowsku wypełni wystawa multimedialna Piotra Jaxy ukazująca pracę przy filmie Trzy kolory: Biały. Podczas wernisażu usłyszymy również interpretację muzyczną śpiewaczki operowej – Magdaleny Polkowskiej.

Wystawa Wszystkie kolory Kieślowskiego z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu będzie otwarta przez cały okres trwania festiwalu.

Podczas 7. Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski odbędzie się również spotkanie z poezją Andrzeja Titkowa i promocja tomiku Pieśń pod pieśniami.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Organizacja & Produkcja festiwalu:
Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”
Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko
Partner strategiczny:
Legalna Kultura
Patronat honorowy:
Maria Kieślowska, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Szełemej – Prezydent Miasta Wałbrzycha, Jacek Cichura – Starosta Wałbrzyski, Marcin Raczyński – Burmistrz Mieroszowa, Taťjana Langášková – p.o. Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, Studio Filmowe TOR, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Sponsorzy:
KGHM Polska Miedź S.A., SEGEPO-REFA Sp. z o.o., Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy Sp. z o.o, Isuzu Automotive Polska
Sfinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Gminy Mieroszów, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
Partnerzy:
Krzysztof Kieślowski Forum e.V. Berlin, Katedra Filmu Telewizji i Nowych Mediów UAM w Poznaniu,

Scroll to Top