Rozmowy Kulturalne Dominika Zamara – sopran

Dominika Zamara, sopran

Sopran Dominika Zamara w 2006 roku zdobyła stypendium Państwowego Konserwatorium w Weronie. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu . Dodatkowo szkoliła się uczęszczając na kursy indywidualne z Alidą Ferrarini, Bruno Polą, Enrico De Mori, który bardzo wpłynął na jej przyszły rozwój zawodowy. 

Jej debiut w świecie operowym zaczął się w roku 2010 od udziału w operze La Boheme Giacomo Pucciniego gdzie wystąpiła w roli Mimi , pod dyrekcją Maestro Enrico De Mori. Od tego czasu jest postrzegana jako osoba dynamiczna i znana ze wszechstronności i walorów wokalnych. To sprawiło, że zaproponowano jej różne trasy koncertowe, które umożliwiły jej śpiewanie na scenach w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Argentyny, Chin, Korei Południowej i Australii. Występuje w operach kompletnych, koncertach kameralnych i na festiwalach.

Na uwagę zasługują występy w Carnegie Hall, Accademia del Teatro alla Scala di Milano, Mostra del Cinema i La Biennale di Venezia, w Teatro Olimpico w Weronie w roli Doriego w operze „Un Sunset” G. Coronaro, w Avery Fisher Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku, Manuel Ponce Hall w Mexico City, w Teatrze Verdi w Padwie we współczesnej operze La Serva di Padova, w Auli Akademickiej Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży z udziałem Papieża. W Chicago w oratorium Stworzenie świata J. Haydna w National Opera Center w Nowym Jorku. W operze La Traviata w roli Violetty oraz na Festiwalu Operowym Mythos w operze Aida Verdiego w Antycznym Teatrze w Taorminie. Na Sycylii w mieście Scicli zainaugurowała pierwszą edycję Festiwalu In Canto Barocco, w Teatro Mercadante w Altamura, ariami koncertowymi S. Mercadante, w Nowym Jorku w Gloria Vivaldiego oraz w Sali della Protomoteca na Campidoglio w Rzymie. Od 2023 roku dołączyła do grona artystycznego New York Composer Circle jako Performing Artist Sopran.

Wśród licznych nagród i wyróżnień otrzymała: Nagrodę Cartagine w Rzymie, Nagrodę Fonane’a w Rzymie w Watykanie. Dominika Zamara wymieniona jest w dwóch encyklopediach „Polscy Muzycy na Świecie , oraz „Encyklopedia Dziedzictwa Polonii Świata. Ambasadorowie Polonii ” oraz Nagrodę Kobiety Charyzmatycznej w Warszawie. W roku 2023 nagrodę American Prize Award – Chamber Vocal Music like performer soprano

W swoim szerokim repertuarze od baroku po współczesność śpiewa w kilku językach. Dominika Zamara od kilku lat realizuje jeden ze swoich projektów, koncerty kameralne z ariami koncertowymi Vincenzo Belliniego i Fryderyka Chopina, dwóch kompozytorów, których łączy głęboka jedność duchowa.

Scroll to Top