Rok Różewicza w Teatrze Polskim / recenzja /

Wczoraj w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim wystawiona została premiera nowego poetyckiego spektaklu „Listy … i wszystkie lądy i wszystkie morza świata” na podstawie utworu „Nasz starszy brat” autorstwa Tadeusza Różewicza

Tak mogłaby zacząć się typowa recenzja . Tymczasem sztuka reżyserowana przez Bożenę Klimczak i w jej choreografii okazała się prawdziwą rewelacją , perełką realizacyjną i aktorską. Od pierwszego wiersza w wykonaniu Teresy Sawickiej zaczarowana publiczność dała się ponieść tej niezwykłej historii. Cytowane fragmenty książki przeniosły nas w niespokojny czas imigracji, tworzenia się nowej Polski. Okazały się także boleśnie współczesne, kierując naszą uwagę na sytuację na wschodniej granicy.

To odczucie potęgował fakt, że kilka utworów wyśpiewanych przez międzynarodowy zespół DAGADANA zostało przetłumaczone i wykonane w języku ukraińskim.

Janusz Różewicz był starszym bratem Tadeusza, poetą i oficerem AK. Zginął pod koniec II wojny światowej w akcji zbrojnej. Był pierwszym krytykiem i artystycznym drogowskazem młodszego brata. Poezja Janusza Różewicza zachwyca lekkością i barwnością języka. W spektaklu w połączeniu z muzyką i ruchem scenicznym staje się jednością i sprawia, że unosi nas w podróż w przeszłość ,w trudne, szczęśliwe czasy a ruch sceniczny, muzyka i poezja sprawiły, że wyszliśmy z tego przedstawienia wzruszeni, szczęśliwi i trochę smutni. „Panta rhei” czyli „Wszystko Płynie” jak powiedział Heraklit z Efezu. Czas zatrzymać niezwykłe chwile. Dlatego polecam Państwu to niezwykłe przedstawienie Teatru Polskiego. To już kolejna wyjątkowa premiera poświęcona Różewiczowi. Warto przypomnieć, że ostatnio „Białe Małżeństwo” w reż. Martyny Łyko wygrało 07 Festiwal Nowego Teatru – 59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne ! Dobra passa Teatru Polskiego pod dyrekcją Jacka Gawrońskiego i dyrektora artystycznego Jana Szurmieja trwa. Przed nami jeszcze dwie premiery w tym roku. Warto tam być !

Maria Magdalena Nawrot

reżyseria i choreografia BOŻENA KLIMCZAK
scenografia i kostiumy MATEUSZ STĘPNIAK
muzyka DAGADANA
multimedia JAREK KUŚMIERSKI

Obsada

KRZYSZTOF BRZAZGOŃ
JAN GRZĄDZIELA (gościnnie)
BŁAŻEJ MICHALSKI
TERESA SAWICKA
PAULINA WOŚ (gościnnie)

Ze specjalnym udziałem zespołu Dagadana w składzie:
DAGMARA GREGOROWICZ – wokal, elektronika
DANA VYNNYTSKA – wokal, fortepian, instrumenty klawiszowe
MACIEJ MATYSIAK – kontrabas, gitara basowa, skrzypce
FRANK PARKER – perkusja

Scroll to Top