Premiera “Romea i Julii” w Operze Wrocławskiej

2 marca na scenie Opery Wrocławskiej odbyła się premiera baletu “Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa. Choreografię do spektaklu ułożył Jacek Tyski, a kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Marcin  Nałęcz-Niesiołowski. 

Historia tragicznej miłości jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w świecie opery i baletu. Sam wątek nieszczęsnych kochanków z Werony, był w przeszłości wielokrotnie opracowywany muzycznie. Szekspirowskim tematem przed Prokofiewem zainteresowali się m.in. Vincenzo Bellini (opera “I Capuleti e i Montecchi”), Charles Gounod (opera “Romeo i Julia”) czy rosyjski romantyk Piotr Czajkowski tworząc, fantazję orkiestrową “Romeo i Julia”. Balet Sergiusza Prokofiewa dziś należy do klasyki gatunku. Jego premiera miała miejsce na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w grudniu 1938 roku. Polska publiczność, po raz pierwszy baletową adaptację dramatu Williama Szekspira zobaczyła dopiero w maju 1954 roku, na scenie Opery Państwowej w Warszawie.

Obecna premiera baletu “Romeo i Julia” jest piątą z kolei, którą publiczność będzie mogła obejrzeć na wrocławskiej scenie operowej. Pierwsza realizacja odbyła się w roku 1960. Ówczesny spektakl został stworzony w oparciu o choreografię Jerzego Gogóły, a kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawował Kazimierz Wiłkomirski, zaś scenografię przygotował Zbigniew Kaja. Pozostałe trzy realizacje premierowe miały miejsce kolejno w latach 1984, 1996 i w roku 2010.

W osiem lat od ostatniej premiery “Romeo i Julia” Prokofiewa powraca na deski Opery Wrocławskiej w choreografii znakomitego polskiego tancerza i choreografa Jacka Tyskiego, który w obecnym sezonie jest choreografem-rezydentem Opery Wrocławskiej. Kostiumy dla tancerzy przygotowała Marta Fidler, a scenografię Olga Skumiał. Pieczę muzyczną nad spektaklem sprawuje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Poza premierą 2 marca o godz.19.00, kolejne spektakle baletu “Romeo i Julia” zostały zaplanowana na: 3, 4, 8, 10 marca; 27,29 kwietnia; 9 i 10 czerwca.

mat.Opery Wrocławskiej

Scroll to Top