“Powrót Giganta w KNH

Powrót Giganta”, reż. Adam Sikora – pokaz specjalny, wernisaż wystawy i spotkanie z twórcą w Kinie Nowe Horyzonty

W najbliższy poniedziałek (26 marca) o 19.30 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz specjalny filmu „Powrót Giganta” Adama Sikory – reżysera, scenarzysty i operatora filmowego, autora zdjęć m.in. do „Młyna i krzyża” Lecha Majewskiego czy „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa zdjęć i rysunków przetworzonych fotograficznie – „Nigredo”. Po seansie zapraszamy także na rozmowę z reżyserem.

FILM

Pensjonat na odludziu, gdzieś na czesko-polskim pograniczu. To Gigant, do którego wiedzie niepozorna droga przez zatopiony w zimie las. W nim – głównie pustka, skrzypiące schody i niedomknięte okna. Przybywa tu bezimienny, poturbowany przez życie mężczyzna (Sławomir Żukowski, który współpracował Adamem Sikorą przy filmie „Ewa i Bruno Schulz 1892-1942”), a na miejscu spotyka kobietę (Barbara Lubos-Święs) podobnie jak on doświadczoną przez życie. Czy uda im się znaleźć wspólny język? Nie będzie to łatwe, gdyż każde z nich – podobnie jak kraina, w której przebywają – skrywa tajemnicę.

Powrót Giganta” to film, powstały w ramach prowadzonych przez Sikorę warsztatów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

WYSTAWA

Wystawa nawiązuje do pojęcia nigredo, które początkowo funkcjonowało m.in. w opisie przebiegu procesu alchemicznego – było wstępnym etapem rozpoczynającym proces uzyskiwania kamienia filozoficznego. Nigredo, inaczej rozkład lub dekompozycja materii, po wielu stuleciach zostało przypomniane przez Carla Gustawa Junga. Adam Sikora, poprzez swoje fotografie i rysunki przetworzone fotograficznie, próbuje uchwycić istotę tego zjawiska.

Powrót Giganta”, reż. Adam Sikora | pokaz, spotkanie i dyskusja | 26 marca, poniedziałek, 19.30 | Kino Nowe Horyzonty

Scroll to Top