Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości – FiDU

FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki “nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim.
Łuki organiczne są wynikiem projektowania parametrycznego. Podczas procesu kształtowania komputerowego tworzone są formy. Dzięki wstępnym parametrom kształty końcowe spełniają praktyczne cele, takie jak optymalna wielkość, ciężar, dostosowanie do otoczenia.


Rzeźba Nawa jest zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której drugie główne hasło brzmiało ,,metamorfozy kultury”. Instalacja harmonizuje z otoczeniem, a jej kształt jest wynikiem krajobrazu wyspy, rzeki, szanownego sąsiedztwa Uniwersytetu, Ossolineum i Ostrowa Tumskiego, a konstrukcyjnie nawiązuje do Hali Targowej, co zarazem definiuje jej tożsamość – Oskar Zięta, twórca rzeźby Nawa.

Scroll to Top