MIASTOmovie architektura w kinie

Już na początku października we Wrocławiu rozpocznie się 7. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Impreza – program której łączy pokazy filmowe z dyskusjami, wykładami czy spacerami tematycznymi – potrwa od 2 do 6 października. Głównym tematem
nadchodzącej odsłony wydarzenia będzie architektura publiczna. 
Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina poświęconego architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Filmy (nierzadko pokazywane w naszym kraju po raz pierwszy tytuły z całego świata) stanowią punkt wyjścia do dyskusji o różnych aspektach życia miasta i praktycznego badania przestrzeni miejskiej podczas tematycznych spacerów i oprowadzań. Podczas poprzednich edycji zaproszeni goście rozmawiali z publicznością m.in. na temat gentryfikacji, wyzwań współczesnego mieszkalnictwa, miejskiej estetyki, roli sąsiedztwa czy funkcji ulicy.

Siódma edycja MIASTOmovie to moment, by przyjrzeć się tematowi architektury publicznej. W centrum zainteresowań tej odsłony festiwalu znajdą się więc szkoły, urzędy, kościoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej oraz te, które niejako wbrew swym pierwotnym założeniom spełniają funkcje publiczne. – Zastanowimy się, jaka jest ich natura, czym się charakteryzują, jak „żyją” na co dzień, służąc i stojąc otworem przed mieszkańcami i mieszkankami miast – wyliczają organizatorzy festiwalu. – Czym tak naprawdę jest dla odbiorców „architektura publiczna” – zespołem budynków „do załatwiania ważnych spraw” czy przestrzenią do wspólnego spędzania czasu z innymi? Pod lupę trafią w szczególności projekty zrealizowane po ’89 roku i wpływ, jaki III Rzeczpospolita miała na krajobraz publicznej infrastruktury w Polsce.

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 2 a 6 października w Kinie Nowe Horyzonty i wielu innych przestrzeniach Wrocławia. Pełny program ogłoszony zostanie już za tydzień, 29 sierpnia – wtedy też do sprzedaży trafią bilety na festiwalowe projekcje. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej internetowej MIASTOmovie oraz kanałów na Facebooku i Instagramie.
Scroll to Top