Jubileuszowe 40 PPA już w marcu

40. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już od 22-31 marca 2019. Bilety na jubileuszową edycję rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki choć na niektóre wydarzenia jest jeszcze dostępna niewielka ilość.

Pierwsze z takich wydarzeń to koncert, który w zeszłym roku niestety z powodów technicznych nie doszedł do skutku a była na nim oparta ubiegłoroczna kampania promocyjna ; chodzi o występ Between Music: AquaSonic.Hydraulofon, czyli zamknięta w szklanej tubie plątanina rurek i wentyli; kryształofon, wyglądający jak połączenie ręcznej maglownicy z kolekcją kieliszków; rotakorda – coś jak czara patefonu sklejona z fragmentami napędu motorówki.

A do tego przystosowane do pracy pod wodą skrzypce, mikrofony, wodne organy i zestawy perkusyjne…Zebranie dziwnych, podwodnych sprzętów, opanowanie ich obsługi i jednoczesnego śpiewania tak, by się nie utopić oraz choreografii w pełnym zanurzeniu, bez aparatów tlenowych i często w kompletnej ciemności, zajęło grupie kierowanej przez Lailę Skovmand i Roberta Karlssona dziesięć lat.

Efekt eksperymentów (i morderczych treningów) jest olśniewający. To nie tylko, rzecz jasna, koncert, ale także widowisko, oprawione kunsztowną grą światła, mające swoją dramaturgię i przesłanie. Dźwiękowe fenomeny generowane przez podwodnych wirtuozów zalecają się swoją „dziwnością”, ale sama muzyka – harmonijna, wypełniona rytmem, naturalna – pozostaje przystępna i szybko trafia do tej komory serca, w której chowają się dziecięce emocje dorosłego człowieka.


Brzmi ciekawie a  jak to zabrzmi w rzeczywistości, będzie można przekonać się o tym 23 marca o godzinie 17.00 na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol. Kolejny koncert na który również jest jeszcze dostępna pewna pula biletów to Sevdaliza: The Great Hope Design. Pochodząca z Iranu Sevdaliza jest holenderską artystką totalną (kompozytorką, wokalistką, tancerką, reżyserką, malarką, rzeźbiarką) u progu międzynarodowej sławy.  Piosenki są dla Sevdalizy tylko jednym ze środków wyrazu (nietrudno usłyszeć ich najważniejsze źródła: staromodny trip hop, oszczędna elektronika klubowa, odrobina europejskiej muzyki klasycznej i sporo wpływów perskiej muzyki tradycyjnej), bo artystka najpełniej wyraża się w bogato i pomysłowo inscenizowanych formach filmowych, poruszających uniwersalne, ciągle przez ludzkość nieprzepracowane problemy: uprzedmiotowienie, zniewolenie, brak miłości.

Sevdaliza pasuje do współczesnego świata, pełnego codziennych transgresji – i jednocześnie jest prowokacją wobec tych wszystkich, którzy chcieliby zaszufladkować ją jako Persian beauty.

Sevdaliza z wirtuozerią posługuje się wyrwanymi z różnych kultur symbolami i hermetycznymi – a jednak czytelnymi! – aluzjami, żongluje stereotypami i tekstami kultury, które zostały, czasem słusznie, zapomniane.

Jest delikatna, silna i odważna.
Jest piękna.
Jest kobietą.
Jest człowiekiem.

Jej występ odbędzie się 24 marca, 18:00 również na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol.Bilety na oba koncerty można nabywać zarówno w kasach ale również przez stronę internetową https://ppa.wroclaw.pl/ dostępne jest jeszcze kilka biletów do Klubu Festiwalowego ale tu taj warto się pospieszyć bo zostało ich zaledwie kilka.

       Dla naszych czytelników będziemy mieli bilety na koncert OFF,  warto więc śledzić naszą stronę zarówno internetową jak i fb ponieważ konkurs pojawi się niebawem.

Scroll to Top