Czas na Brave Festival – ruszyła sprzedaż biletów!

Albinosi z Tanzanii, Kolumbijczycy walczący z wielkimi korporacjami plantatorów palm olejowych czy kenijska młodzież ze slumsów, będą głośno mówić o problemie wykluczenia podczas Brave Festival, który już 13 lipca rozpocznie się we Wrocławiu. Lista artystów i gości jest o wiele dłuższa. Znamy już pełny program wydarzenia. Sprzedaż biletów i karnetów ruszyła 29 maja.

Widzialni/Niewidzialni” – to hasło tegorocznej, 13. edycji festiwalu. – Brave Festival jest wielonarodową, zdecydowaną manifestacją przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. To festiwal ludzi odważnych – widocznych lokalnie, ale zupełnie niezauważanych globalnie. Pokazujemy nie dzieła sztuki, ale sztukę, dzięki której można spróbować ocalić tysiące osamotnionych kultur i ludzi – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Brave Festival.

Kultura formą sprzeciwu

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie bardzo wyjątkowych gości. Po raz pierwszy w Polsce i w Europie pojawi się grupa Albino Revolution Cultural Troupe, działająca od 2000 roku. Tworzą ją osoby z Tanzanii dotknięte albinizmem – dyskryminowane, okaleczane i mordowane we własnym kraju z powodu absurdalnych przekonań, że części ich ciał posiadają magiczne właściwości.

Inną historię niesie za sobą występ Menesa La Plume – rapera z Kongo, który ze względu na swoją działalność sprzeciwiającą się władzy musiał uciec do Malawi, gdzie trafił do obozu dla uchodźców.

Grupę Meninas de Sinhá pochodzącą z Brazylii połączyła chęć walki z odrzuceniem przez lokalną społeczność. Brazylijki znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce. Wspólną inicjatywą sprzeciwiły się dyskryminacji. Grupa gościła na Brave Festival w 2012 roku, kiedy to skradła serca publiczności, porywając tłumy do wspólnego tańca podczas parady ulicami Wrocławia.

Na Brave Festival reprezentowane będą także takie kraje jak Rwanda (Mashirika), Meksyk (Lukas Avendano) i Szwajcaria (Alessandro Schiattarella). Na festiwalowej scenie dojdzie również do konfrontacji dwóch odmiennych kultur, gdy zatańczą Melanie Lomoff z Francji i Rama Vaidyanathan z Indii.

Co mówi kino?

W ramach festiwalu odbędzie się również 12. Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema. W tym roku został on podzielony na 4 cykle tematyczne: Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted, a także sekcja konkursowa Forbidden Cinema.

W obrazach filmowych zobaczymy m.in. ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii (Droga do Mandalay) i odważne gwatemalskie dzieci, wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych (Złota klatka). O konflikcie w Rwandzie przypomni głośny film Ptaki śpiewają w Kigali, a Teatr wojny opowie o losach weteranów wojny o Falklandy-Malwiny. Zobaczymy też tytuły, które w krajach, gdzie powstały są zakazane, budzą sprzeciw i kontrowersje. Sześć z pokazywanych w tym roku filmów powalczy w sekcji konkursowej o nagrodę w wysokości 2500 euro. Zwycięzcę wybierze publiczność, oddając głosy po seansach.

Poza przeglądem filmowym, festiwalowa publiczność będzie miała okazję wziąć udział w innych wydarzeniach towarzyszących. O problemach pokazywanych podczas całego festiwalu widzowie wraz z artystami będą mogli dyskutować w ramach spotkań Brave Meetings. Kontynuowany będzie także cykl warsztatów adresowanych do młodych tancerzy i aktorów. Zaś miłośników literatury z pewnością zainteresuje cykl Brave Contexts, w ramach którego ceniona aktorka teatralna Ewa Skibińska będzie czytać fragmenty książek nawiązujących tematycznie do tegorocznej edycji, rozpoczynając tym samym panele dyskusyjne z autorami, tłumaczami lub ekspertami.

Bilety na tegoroczną edycję Brave Festivalu można już kupić online na www.bravefestival.pl i www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży Eventim (m.in. Empik, Saturn, MediaMarkt). Wejściówki na seanse filmowe sprzedawać będą kasy DCF w godz. 9:30–20:30.

Scroll to Top