Basia Trzetrzelewska we Wrocławiu

Odniosła jedną z największych polskich karier. Basia Trzetrzelewska urodzona w Jaworznie sprzedała miliony płyt. Miała zostać lekarzem ale muzyka i śpiewanie było jej pasją. 15.listopada w Sali Audytoryjnej WCK wystąpiła w koncercie promującym nową płytę o nazwie   “Butterflie”

W 1972 roku dołączyła do popularnego żeńskiego zespołu wokalnego Alibabki, z którym m.in. wyjechała na tourne do Rosji. Opuściła grupę po dwóch latach. W 1977 roku została przyjęta do zespołu Perfect, w którym grali wówczas Zbigniew Hołdys, Zdzisław Zawadzki i Wojciech Morawski. W tym samym czasie urodził się jej syn Mikołaj. Zrezygnowała z kontynuowania przygody z Perfectem zanim grupa wydała pierwszą płytę. Udała się do Stanów Zjednoczonych, skąd po dwóch latach przeprowadziła się do Londynu. Miała wtedy niespełna 27 lat.  Razem z Markiem Reillym i Dannym White’em założyła zespół jazzowy o nazwie Bronze. Niedługo potem do grupy dołączył basista Kito Poncioni i tak oto powstał Matt Bianco. Ich pierwszym singlem był kawałek “Get Out of Your Lazy Bed”. Promował on debiutancką płytę “Whose Side Are You On?”. Była to odważna mieszanka latynoskich rytmów, popu i typowego dla jazzu brzmienia.Uzyskała ona później status złotej płyty w Wielkiej Brytanii. W 1985 roku wspólnie z Dannym White’em postanowiła odejść z zespołu i skupić się na karierze solowej. 

W 1987 roku ukazał się jej debiutancki album “Time and Tide”, 31 marca 1989 roku Basia wydała drugą płytę “London Warsaw New York”. Najbardziej znanymi kawałkami pochodzącymi z tego albumu były “Baby You’re Mine” i “Cruising for Bruising” Trzeci longplay, “The Sweetest Illusion”, ukazał się w maju 1994 roku . Z powodów osobistych po śmierci mamy zrobiła przerwę w śpiewaniu.Po kilku latach zgłosili się do niej przyjaciele, z którymi tworzyła Matt Bianco. Mark Reilly i Danny White przekonali ją wreszcie do powrotu. Rozpoczęły się pierwsze próby a następnie praca nad kolejnym albumem zespołu “Matt’s Mood”.  Ukazał się on w 2004 roku i natychmiast uzyskał pozytywne recenzje Obecnie Basia  mieszka pod Londynem ze swoim partnerem, Kevinem Robinsonem, muzykiem Simply Red.

Po dziewięciu latach Basia Trzetrzelewska powróciła z nową płytą Butterflies i singlem Matteo. Album utrzymany jest w jazzowym klimacie i prezentuje jego wszystkie odcienie. Artystce towarzyszą znakomici muzycy: Danny White grający na instrumentach klawiszowych, gitarzyści Peter White i Giorgio Serci, perkusista Marc Parnell, basista Andres Lafone, saksofonista Paul Booth i trębacz Kevin Robinson. W nagraniach wzięli także udział muzycy z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

We Wrocławiu artystka brawurowo wykonała zarówno stare, dobrze znane utwory jak i najnowsze z płyty „Butterflies”. Widownia zapełniona była do ostatniego miejsca a każda piosenka nagradzana była długimi brawami. Południowe rytmy porwały publiczność do tańca. Po koncercie Basia z zespołem żegnana była długą owacją na stojąco. Mimo wyczerpującego koncertu poświęciła czas swoim fanom spotykając się z nimi ,podpisując płyty i rozdając autografy. W bezpośrednim kontakcie okazała się być ciepłą , sympatyczną kobietą. Ten koncert zapisze się w mojej pamięci jako jeden z najlepszych występów gwiazd w kończącym się roku.

Tekst Maria Nawrot

Zdjęcia Mariusz Kunicki

Scroll to Top