PTV ECHO nagrodzone

We wtorek 8 czerwca 2021 twórcy i dziennikarze pierwszej prywatnej telewizji w Europie Wschodniej PTV ECHO odebrali z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka medale “Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia.

Telewizja PTV ECHO powstała 6 lutego 1990r. i działała do 8 marca 1995r.

Początkowo jej antena nadawcza umieszczona była na dachu domu studenckiego „Arka” przy ul. Olszewskiego, potem zaś – od 7 czerwca 1990 – na dachu budynku „Poltegor Centre” przy ul. Powstańców Śląskich.

Pierwotnie inicjatywa nadawania prywatnej telewizji była przedsięwzięciem niemal całkowicie amatorskim. PTV Echo utworzyły cztery osoby, związane przedtem z Politechniką i telewizją: Andrzej Zygmunt, w okresie stanu wojennego w Polsce projektujący i wykonujący nielegalne nadajniki do transmisji programów podziemnej „Solidarności”; Marek Młynarczyk, zatrudniony w Instytucie Łączności; Henryk Pacha, zapalony krótkofalowiec i pracownik państwowej telewizji i pierwszy redaktor naczelny; oraz Ireneusz Orzechowski, właściciel sieci sklepów z częściami elektronicznymi, który przedsięwzięcie wyposażył i w dużej części sfinansował. Nadajnik, którym dysponowali został zbudowany przez Dariusza Wasilewskiego – pracownika Instytutu Łączności, ówczesnego szefa technicznego i twórcy początkowej struktury technicznej, miał moc 20 W (nieoficjalnie zaś trzykrotnie większą). Pod koniec 1990 roku PTV Echo otrzymała do celów testowych i reklamowych nadajnik Rohde & Schwarz o mocy 200 W.

W okresie przemian ustrojowych 1989/1990 nie istniały jeszcze koncesje telewizyjne, a zgodę na uruchomienie transmisji eksperymentalnej podpisał ówczesny prezes Radiokomitetu Andrzej Drawicz. PTV Echo zaproponowała widzom całkowicie odmienny od znanej im sztampy telewizji publicznej model programu, oparty – również z powodu braków w wyposażeniu – o programy na żywo i politykę błyskawicznej informacji. Młodym redaktorem naczelnym był reżyser filmowy Witold Świętnicki a jego zastępcą Leszek Turowski.

Stacja jednak nie dysponowała dużymi pieniędzmi, mimo że już po kilkunastu miesiącach zaczęła przynosić stosunkowo pokaźne zyski z emitowanych reklam w Polsce. Powstały również programy komercyjne ,zwane dzisiaj programami sponsorowanymi. Szefem tej redakcji była Maria Nawrot. Powstawały też programy miejskie takie jak “Czas dla Prezydenta” rozmowy z prezydentem Bogdanem Zdrojewskim, “Wrocławscy Gliniarze ” pod redakcją Tomka Kurzewskiego i wiele innych. Decyzja o odebraniu koncesji spotkała się z ogromnym sprzeciwem mieszkańców Wrocławia, którzy wysyłali listy i blokowali telefony Ministerstwa Łączności. Jednak w roku 1995 koncesję na terenie Wrocławia otrzymała telewizja TeDe, do której przeniosła się część pracowników PTV ECHO. Dziennikarze i kadra techniczna zasiliła Polsat i TVN. Dzisiaj pracują w telewizjach w kraju i za granicą i zarządzają wieloma instytucjami kultury.

Nagrodzona Maria Magdalena Nawrot z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem

Maria Nawrot + Wikipedia

Scroll to Top