Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. złotych przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.
– To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu – mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego. – Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety.
W tym roku wrocławski magistrat ufundował zakup trzech aparatów do KTG w tym do ciąży bliźniaczej oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG oraz inkubator.
W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi, w ramach programu “Zdrowa matka i dziecko”, kwotą 5 mln zł.
– Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Szpitale m. in. dzięki wsparciu samorządów dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym III stopniu referencyjności: przy ul. Chałubińskiego oraz w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi blisko 4 tys. dzieci.
– To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy, w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, które przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki, która była w stanie śmierci mózgowej – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. – W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.
W tym roku miasto dofinansowało również:
· zakup 2 specjalistycznych łóżek intensywnej terapii dla szpitala przy ul. Borowskiej. Zakup ten umożliwi podniesienie jakości opieki, zapobiega powikłaniom, takim jak np. zakażenia szpitalne, atrofia mięśni czy odleżyny,
· zakup sprzętu do doposażenia nowej izby przyjęć w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc,
· zakup kardiomonitorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego,
a także:
· zakup sprzętu i remont Ośrodka Koordynacyjno –Rehabilitacyjno –Opiekuńczego prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca w ramach programu „Za życiem”,
· wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych działających we wrocławskich szkołach.
W sumie w 2018 roku miasto wsparło wrocławskie szpitale oraz podmioty medyczne kwotą 1,2 mln zł.