FIM BETARD SPEEDWAY GRAND PRIX WE WROCŁAWIU ! 3. SIERPNIA 2019 R.

Stadion Olimpijski to historyczna arena Speedway Grand Prix. To właśnie na tym torze w 1995 r. odbyły się pierwsze na świecie zawody w tej formule. Teraz elita „czarnego sportu”, po 12 latach, wraca już na nowy Olimpijski. Zobacz zawodników, którzy staną na starcie. 

W ciepły wieczór 20 maja 1995 r. na torze Stadionu Olimpijskiego tryumfował Tomasz Gollob. Były to pierwsze zawody po zmianie formuły indywidualnych mistrzostw świata (seria turniejów zamiast jednodniowego finału).

Jednak już wcześniej Wrocław mocno zapisał się w historii polskiego i światowego żużla. W 1961 r. na wypełnionym po brzegi Olimpijskim reprezentacja Polski zdobyła swoje pierwsze drużynowe mistrzostwo świata. W 1970 r. odbył się tu pierwszy finał indywidualnych mistrzostw świata rozegrany poza Londynem lub torami szwedzkimi (wygrał wtedy legendarny Ivan Mauger). 

Ostatni turniej z cyklu Speedway Grand Prix gościł we Wrocławiu w 2007 r. Teraz najlepsi żużlowcy świata wracają na Stadion Olimpijski z zawodami 2019 Betard Wrocław FIM Speedway Grand Prix of Poland. Po czterech rundach tegorocznego SGP fotel lidera zajmuje Emil Sayfutdinov (Rosja), z 47 punktami na koncie. Taki sam dorobek zgromadzili zajmujący drugie miejsce: Patryk Dudek (indywidualny mistrz świata z 2017 roku) oraz doskonale znany polskim fanom Leon Madsen, a tuż za podium plasuje się na razie Bartosz Zmarzlik (aktualny wicemistrz świata).

Na torze we Wrocławiu obok Dudka i Zmarzlika w biało-czerwonych barwach wystąpią Janusz Kołodziej i Maciej Janowski z Betardu Sparty Wrocław. Z dziką kartą pojedzie kolejny żużlowiec Sparty – Maksym Drabik. Z zawodników światowej czołówki zobaczymy m.in. również Martina Vaculika czy Fredrika Lindgrena. Zawodnikami rezerwowymi są wrocławianin Przemysław Liszka i Mateusz Cierniak z Tarnowa.

Stadion Olimpijski jest dziś zmodernizowany, ale nadal ma w sobie niepowtarzalny urok i „oddycha” pasjonującą historią. Już w sobotę 3 sierpnia dopisany zostanie do niej następny rozdział. Emocje czekają też w strefie kibica, przygotowaną między innymi przez firmę kurierską GLS, partnera Speedway Grand Prix oraz już od trzech lat sponsora generalnego Żużlowej Reprezentacji Polski. Tu największym magnesem będą wyścigi motocyklowe, tyle że wirtualne, z wykorzystaniem specjalnych gogli Virtual Reality.

Scroll to Top