Gdzie i kiedy

Lp. Miejsce Data i godzina
1 Park Zachodni 9 października    15.00-18.00
2 Kilimandżaro – teren obok kortów tenisowych Morskie Oko 16 października  15.00-18.00
3 Park Wschodni 23 października 15.00-18.00
4 Wzgórze Andersa u podnóża 30 października 15.00-18.00

Od 9 października przez 4 poniedziałki, w wybranych punktach Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi. Jest to pilotażowy projekt, który pozwoli na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczająca nas przyrodę. Ponadto pozwoli na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Punkt wymiany roślin
to także umacnianie więzi społecznych, wpólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz wiedzy.

Jak prawidłowo przygotować rośliny:

Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.  

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

– Sama jestem ogrodnikiem. Nawet przy drobnych zmianach nasadzeń nie lubię wyrzucać roślin
i dlatego chętnie się nimi dzielę. Do takiego działania zachęcam wszystkich Wrocławian. Zielony departament wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej organizuje dla Państwa miejsce i zaprasza fachowców. Bardzo zachęcam do udziału w naszym projekcie- powiedziała Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Zarząd Zieleni Miejskiej dba o zwiększanie bioróżnorodności na trenach publicznych. Każdego roku oprócz drzew sadzimy krzewy, byliny i kwiaty. Dzięki schronisku dla roślin mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi roślinami i wzbogacić bioróżnorodność w naszym mieście a przy okazji zacieśniać więzi społeczne- powiedział Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu
i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie  jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu.

Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Pana Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Scroll to Top