Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

Jest taki czas, kiedy krasnale przejmują we Wrocławiu władzę. Pokazują się wtedy ludziom i zapraszają ich do wspólnej zabawy. Tylko w jeden wrześniowy weekend możecie wziąć udział w bajkowej uroczystości, którą organizują. Ta kolorowa i radosna fiesta to Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków.

Festiwal to impreza, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku, bo przecież w głębi duszy wszyscy jesteśmy krasnalami… W tym roku zapraszamy do Wrocławia w dniach 7–9 września. Program festiwalu zawsze obfituje w wiele atrakcji. Dla najmłodszych odbywają się m.in. Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków na otwarcie festiwalu, a także warsztaty artystyczne i zabawy w Wielkiej Wiosce Krasnoludków. Średnie krasnale mogą obejrzeć Krasnoludkowe bajki na Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek lub wziąć udział w Rodzinnej grze miejskiej „Krasnale i tajemnice Wrocławia”, a te wiekowe, które mogą same wychodzić po zmroku, mają niepowtarzalną okazję, aby wybrać się na występ kabaretu Hrabi, a potem na niezwykłe Krasnalowe Silent Disco. Wszystkich zapraszamy także na specjalne bezpłatne kursy Krasnalowym Tramwajem.

W tym roku krasnoludki przygotowały coś wyjątkowego – zapraszają do wrocławskich muzeów. W pierwszy dzień festiwalu drzwi otworzą oddziały Muzeum Narodowego i Muzeum Miejskiego Wrocławia. W salach Muzeum Etnograficznego, Arsenału, Muzeum Współczesnego oraz Centrum Historii Zajezdnia skrzaty zaproponują wystawy interaktywne, włączenie się w rodzinną zabawę, zajęcia warsztatowe w oparciu o prezentacje multimedialne. A w niedzielę zapraszamy wszystkich, i małych, i dużych, na leniwe popołudnie w parku. Podczas, gdy dzieciaki będą słuchały bajek czytanych przez Edytę Jungowską, Małgorzatę Waszkiewicz, Piotra Pietraszka i Bartosza Synowca w czasie Krasnoludkowego Popołudnia Literatury, a następnie obejrzą Bubble Show na zakończenie festiwalu, rodzice będą mogli wypocząć po nocnych tańcach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza występem kabaretu Hrabi, jest bezpłatny. Na wskazane wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.

8 września (sobota)

Ogród Staromiejski

11.00–17.00 Krasnoludkowe bajki przygotowane specjalnie na tegoroczny festiwal

Krasnale długo pracowały nad nowymi bajkami dla najmłodszych widzów i w tym roku zaprezentują premierowo aż trzy nowe przedstawienia:

11.00 i 14.00 „Pieśniarze” – Baśnie i pieśni są wpisane w codzienność wielu domów, od dawien dawna pomagają nam zrozumieć świat, krzepią serce, uczą co jest dobre, a co złe… Krasnale też uwielbiają przesiadywać wieczorami, chłonąc opowieści otwartym sercem. Każdy jednak przedstawia swą historię w inny sposób. Jeden daje popis krasomówczy, inny śpiewa, trzeci… miga. Dokąd zabiorą nas opowieści krasnalowych mędrców? Hen, hen, daleko, gdzie tylko wyobraźnia poniesie…

12.00 i 15.00 „Muzyka Miasta” – Dla krasnala jednym z najbardziej prestiżowych zawodów jest muzyk. Krasnale nie grają jednak na gitarach czy innych instrumentach – one żyją miastem i grają „miejskimi instrumentami”: dźwiękami silników, szumem rozmów, melodią okrzyków i ujadaniem psów… Ich najważniejszym zadaniem jest utrzymać harmonię i rytm miasta. A co by było, gdyby któregoś z nich zabrakło? O tym przekonamy się, oglądając historię Krasnala, który uznał, że grać nie warto.

13.00 i 16.00 „Nawa” – Bajka zainspirowana rzeźbą Oskara Zięty „Nawa” to opowieść o tym, jak Wielka Fala, wkradając się na wyspę Daliową, stała się okazją do odkrycia cząstki wiosny, lata, jesieni i zimy w każdym z krasnalowych serc. Przypowieść o emocjach i ich akceptacji dla każdego.

11.30–15.00 Rodzinna gra miejska „Krasnale i tajemnice Wrocławia”, podczas której odkryjemy nieznane oblicza i legendy Wrocławia

Gra dla drużyn od 2 do 6 osób. Obowiązuje rezerwacja miejsc przez stronę internetową krasnale.pl. Ilość miejsc ograniczona.

11.00–17.00 Wielka Wioska Krasnoludków dla wszystkich, którzy pragną przenieść się na chwilę do świata krasnali

W programie m.in. gipsowe odlewy krasnoludków, warsztaty plastyczne i tworzenie krasnalowych laleczek, krasnalowa strefa kuglarstwa pełna kolorowych baloników i baniek mydlanych oraz strefa przygotowana przez specjalistów od miniatur z Kolejkowa. Na oczach widzów powstanie specjalne festiwalowe graffiti, zrobimy własną grę planszową, odkryjemy tajemnice krasnalowych dźwięków i wykonamy pamiątkowe gify w krasnalowej gifbudce.

Udział w Wielkiej Wiosce Krasnoludków jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wystarczy odwiedzić strefę w godzinach działania, by wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.

17.00 Zakończenie wydarzeń drugiego dnia festiwalu w Wielkiej Wiosce Krasnoludków i Krasnoludkowej Strefie Kultury

Wrocławski Teatr Lalek

19.00 Kabaret Hrabi w najnowszym programie „Wady i Waszki”

Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale ONI mają wady nie do zniesienia.
MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu (Rynek 14)

Scroll to Top