Światowy Dzień Turystyki – Gala Dolnośląska

Zakończyła się dolnośląska edycja konkursu na najlepszą atrakcję turystyczną w 2023

Laureaci w konkursie na najciekawszą dolnośląską atrakcję turystyczną w 2023 roku wyłonieni

Dolnośląska Organizacja Turystyczna ma zaszczyt ogłosić zakończenie etapu regionalnego prestiżowego konkursu na najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT w roku 2023. Konkurs ten stanowi prestiżowe wydarzenie w branży turystycznej i rekomenduje najbardziej fascynujące atrakcje turystyczne Dolnego Śląska do ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

W tegorocznej edycji etapu regionalnego konkursu na najlepszy produkt turystyczny Polski, jury skoncentrowało się na wybieraniu atrakcji, które wyróżniają się unikalnością, atrakcyjnością dla turystów oraz wkładem w rozwijanie turystyki na terenie Dolnego Śląska. W ubiegłym roku jury wyróżniło 5 atrakcji, a podczas uroczystej ogólnopolskiej gali certyfikat POT z rejonu Dolnego Śląska otrzymała Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu jako jedna z 15 najciekawszych atrakcji Polski w 2022.

O Certyfikaty POT mogły ubiegać się następujące produkty: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – imprezy turystyczne, obiekty, szlaki, miejsca.

Po dokładnej analizie zgłoszeń i ocenie potencjału turystycznego regionu, Dolnośląska Organizacja Turystyczna z przyjemnością ogłasza laureatów konkursu na rok 2023. Na konkurs napłynęło 25 zgłoszeń spośród, których Kapituła Konkursu wybrała 4 produkty. Była to największa liczba zgłoszeń, które wpłynęły do Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej w całej historii konkursu. Jest to dowód na bogactwo i różnorodność oferty turystycznej naszego regionu.

W konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska w 2023 roku zdobywcami Certyfikatu zostali:

  1. Dolnośląska Kraina Rowerowa, została uhonorowana za szeroką współpracę i kompleksowy produkt dla rowerzystów w północno-zachodniej części województwa. Obszar działania DKR pokrywa się z Doliną Baryczy, krainą winnic i sadów – Wzgórzami Trzebnickimi oraz łącząca te regiony drogą rowerową po linii dawnej kolei wąskotorowej: Prusice-Żmigród-Sułów-Milicz-Grabownica. Stowarzyszenie „Dolnośląska Kraina Rowerowa” organizuje wyprawy i pobyty na życzenie, wycieczki krajoznawcze i rajdy rowerowe pod marka „Rowerem na Okrągło”, a także certyfikuje miejsca zrzeszone w sieci „Miejsc Przyjaznych Rowerzystom”.
  2. Bitwa o Twierdzę, została wyróżniona za swoją kulturalną i historyczną wartość, która od 18 lat przyciąga do Kłodzka turystów z całego świata. Gość imprezy jest naocznym świadkiem i uczestnikiem wystrzałów z armat, broni czarnoprochowej, pokazów musztry, koni i artylerii. Bitwa jest wydarzeniem unikatowym, przedstawiającym historię w sposób dostępny dla każdego odbiorcy. W tym roku dodatkowo można było zobaczyć pokaz akcji gaśniczej, w której udział wzięły zabytkowe wozy strażackie z przełomu XIX i XX wieku.
  3. Palmiarnia w Wałbrzychu – największy zimowy ogród w Polsce nazywany także najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy powstał na początku 20. wieku i stanowi integralna cześć kompleksu Zamku Książ w Wałbrzychu. Szklane cudo późnej, śląskiej secesji odzyskuje blask z czasów budowy i szczególnie zimą jest doskonałym azylem na rodzinne wypady i romantyczne spotkania. Diametralnie zmieniło się także otoczenie zabytkowego kompleksu, a ogród o każdej porze roku prezentuje się coraz okazalej. Spośród 22 zabytkowych, ponad stuletnich szklarni już ponad połowa odzyskała swój oryginalny blask.

Certyfikat Specjalny, czyli nagrodę dla najlepszego „młodego” produktu turystycznego na Dolnym Śląsku (tzn. funkcjonującego nie dłużej niż 2 lata) otrzymuje:

  • Certyfikat specjalny, czyli „Turystyczne Odkrycie Roku 2023” otrzymują Barwy Kaczawskie czyli wyjątkowa galeria w Złotoryi, w której przy wykorzystaniu bogactwa geologicznego turyści odkrywają magiczny świat kolorów. Obecnie w galerii zastosowane zostały projekcje świetlne, które umożliwiają gościom poznanie wydobycia materiału geologicznego na pigment jak również pokazywane są obrazy video z tworzenia pigmentów i wykorzystania go na przygotowanie farby akwarelowej.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna gratuluje wszystkim laureatom i dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za ich wkład w rozwijanie turystyki w regionie. Laureaci Dolnośląskiego Konkursu na Certyfikat POT będą teraz rekomendowani do ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, gdzie będą mieli szansę zdobyć najwyższe wyróżnienie dla polskich atrakcji turystycznych.

Serdecznie zapraszamy turystów z kraju i zagranicy, by odwiedzili Dolny Śląsk i odkryli fascynujące atrakcje, które nasz region ma do zaoferowania. Dolnośląskie Certyfikaty POT to gwarancja niezapomnianych wrażeń i unikalnych doświadczeń turystycznych.

Wyróżnienia Złotą Odznaką Dolnośląskiej Izby Turystyki:

Firmy:

  1. Biuro Podróży Lido – 30-lecie
  2. Biuro Podróży Skorpion – 30-lecie
  3. Strada Tour – 20-lecie
  4. Happy Bus – 30-lecie

Osoby:

  1. Anna Żabska – Prezes Zarządu Zamek Książ (za działania na rzecz branży turystycznej)
  2. Hubert Papaj -Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego(za działania na rzecz branży turystycznej)
Scroll to Top