LXXI SESJA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

LXXI SESJA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA [KOMUNIKAT PO SESJI]

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

dzisiaj, tj. 13 lipca, posiedzenie Rady Miejskiej Wrocławia odbyło się w trybie stacjonarnym.

W głosowaniu nad porządkiem obrad Rada zdjęła z porządku sesji cztery projekty uchwał w sprawie porozumienia określającego sposoby realizacji inwestycji towarzyszącej związanej ze spec ustawą mieszkaniową. Prace nad tymi projektami nadal trwają.

Kolejną kwestią omawianą przez Radnych były przesunięcia środków w budżecie miasta na 2023 rok, w tym udzielenie pożyczki piłkarskiemu Śląskowi Wrocław na spłatę zadłużenia.

Pożyczka jest konieczna w procesie prywatyzacyjnym i zostanie zwrócona miastu po sprzedaży klubu. Jak wyjaśniono, wycena klubu przedstawiona na sesji majowej pozostaje aktualna. Pożyczka nie zwiększy poziomu zobowiązań spółki, ponieważ z tych środków zostaną spłacone aktualne zobowiązania. Zmieni się zatem wierzyciel – z rozproszonej struktury na jednego – Gminę. Z punktu widzenia procesu sprzedaży to dobry ruch, inwestor będzie negocjował spłatę wszystkich zobowiązań Klubu bezpośrednio z Gminą.

Z inicjatywy Prezydenta Wrocławia radni podjęli także uchwałę, dzięki której miasto udzieli pomocy mieszkaniowej lokatorom i byłym lokatorom sprywatyzowanych byłych mieszkań zakładowych położonych na terenie Gminy. Pomoc ta ma uzasadnienie prawne i społeczne – ponieważ w trudnej sytuacji znalazły się osoby starsze i często ubogie. Stały się ofiarami procesów przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych z lat 90-tych ubiegłego wieku i ówczesnych regulacji prawnych.

Pomoc przewidziana projektem uchwały kierowana jest do lokatorów i byłych lokatorów byłych mieszkań zakładowych, w odniesieniu do których brak jest możliwości odkupienia przez Gminę od aktualnych właścicieli zajmowanych przez nich mieszkań z uwzględnieniem regulacji ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. , jak i tych, którzy zainteresowani są uzyskaniem stabilnej sytuacji mieszkaniowej w postaci najmu lokalu komunalnego. Projekt zakłada, że pomoc mieszkaniowa kierowana do wskazanych wyżej osób udzielana będzie po spełnieniu warunków wynikających z uchwały, przez zawarcie umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy (w tym lokalu do remontu wykonywanego we własnym zakresie i na własny koszt przyszłego najemcy) lub podnajmu lokali wynajmowanych przez Gminę.

W ramach przesunięć środków budżetowych przekazano między innymi 6,5 mln. zł na naprawę chodników i naprawy bieżące. Zdecydowano także że zabezpieczone w budżecie tak zwane „środki covidowe” zostaną przeznaczone na pomoc adaptacyjną dla dzieci z Ukrainy. Radni zdecydowali także, że kwotę 500.000 zł miasto zabezpieczy na pomoc materialną dla partnerskich miast ukraińskich – Kijowa i Lwowa. To środki, które zostają zaoszczędzone w związku z ograniczeniem wydatków pomocowych dla uchodźców ukraińskich we Wrocławiu.

Uchwalono także miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Turniejowej, Wyścigowej i Stajennej a także fragmentu ulicy Osobowickiej i przebiegającej w pobliżu linii kolejowej.

Radni uznali także Lasek Oporowski sąsiadujący z Parkiem Grabiszyńskim za „użytek ekologiczny”:

To inicjatywa, która wyszła od obywateli i we współpracy z miastem zyskała poparcie wszystkich sił politycznych w radzie miejskiej. Przyroda nie ma barw politycznych. Dzisiaj ustanowiliśmy użytkiem ekologicznym Lasek Oporowski– przewodniczący Rady Miejskiej, Sergiusz Kmiecik.

Największą dyskusję wzbudziła petycja mieszkańca, by całe miasto objąć zakazem nocnej sprzedaży alkoholu. Rada nie uwzględniła petycji. Radni doszli do wniosku, że miasto przeprowadzi w pierwszej kolejności szerokie konsultacje z Radami Osiedli okalających osiedle Stare Miasto, gdzie już taki zakaz obowiązuje.

Podczas sesji odbyła się dyskusja i głosowanie nad projektami uchwał w sprawach:

*zmiany budżetu Wrocławia na 2023 rok;

*zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta;

*określenia samorządowych jednostek budżetowych, które gromadzą dochody na wydzielonym rachunku, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planów finansowych dochodów i wydatków nimi finansowanych, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania;

*zatwierdzenia sprawozdania finansowego Wrocławskiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za 2022 rok;

*zatwierdzenia sprawozdania finansowego Centrum Neuropsychiatrii „NEUROMED” Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za 2022 rok;

*zaliczenia do kategorii dróg gminnych odcinków ulic we Wrocławiu;

*zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wrocław;

*ustalenia cen za usługi przewozowe świadczone środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wrocław oraz sposobu ustalania wysokości opłaty dodatkowej i manipulacyjnej;

*nadania statutu Rodzinnemu Domowi Dziecka Nr 7 we Wrocławiu;

*udzielenia pomocy rzeczowej miastom Kijów i Lwów w Ukrainie w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

*uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Turniejowej, Wyścigowej i Stajennej / w rejonie ulicy Osobowickiej

*ustanowienia użytku ekologicznego „Lasek Oporowski”

*stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Rady Osiedla Żerniki

*zasad przyznawania oraz wysokości diet dla radnych Rady Miejskiej Wrocławia

*zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu informacji o kandydatach na ławników

*regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia

*wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w porze nocnej.

Wyniki głosowania zostały umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wszystko znajdziecie Państwo na stronie:

https://bip.um.wroc.pl/…/sesja-rady-miejskiej-wroclawia…

W związku z rezygnacją radnego Roberta Grzechnika z członkostwa w Klubie Prawa i Sprawiedliwości, przesyłam aktualny skład klubów.

Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa

1. Krauze Jarosław Piotr – Przewodniczący Klubu

2. Aniszczyk Bohdan Józef

3. Charłampowicz Jarosław

4. Cyrul Czesław

5. Górski Michał

6. Gwadera-Urlep Agata

7. Karpiński Paweł

8. Kłosowski Dominik

9. Kmiecik Sergiusz

10. Kozłowska Marta

11. Lach Mirosław Mieczysław

12. Młyńczak Michał

13. Motyka Tomasz Marek

14. Ossowski Jacek

15. Piechel Michał

16. Rybczak Agnieszka

17. Skuła Edyta

18. Wolak Ewa

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

1. Kurczewski Michał Tymoteusz – Przewodniczący Klubu

2. Chudzik Janusz

3. Kellner Małgorzata

4. Kilijanek Andrzej

5. Maryński Piotr Tomasz

6. Olbert Łukasz

7. Pieńkowski Robert

8. Piwoński Dariusz Dominik

Klub Radnych Nowa PL

1. Uhle Piotr – Przewodniczący Klubu

2. Galant Dorota

3. Grabarek Tadeusz

4. Hanczarek Tomasz

5. Kędzierska Agnieszka

6. Niezgodzka Jolanta

7. Razik-Trziszka Magdalena

8. Zieliński Maciej

Radni Niezrzeszeni

1. Grzechnik Robert Sebastian

2. Ślusarek Dariusz

3. Wójcik Igor

Scroll to Top