JAPOŃCZYCY ZDOBYLI ZAKOPANE

Reprezentacja Japonii zwyciężyła w konkursie drużynowym FIS Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem. Po fantastycznej pogoni w serii finałowej na drugim miejscu uplasowali się Polacy, a podium uzupełnili Norwegowie. W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Słoweńcy przed Japończykami i biało-czerwonym. Różnice są jednak minimalne – czwarta reprezentacja Niemiec traci do liderów zaledwie 16 punktów i po jutrzejszym konkursie indywidualnym na Wielkiej Krokwi kolejność na podium może być zupełnie inna.

Przebieg sobotniej rywalizacji w Zakopanem był niezwykle emocjonujący. Faworytami do triumfu w konkursie drużynowym wydawali się Polacy – całą czwórka w piątkowych kwalifikacjach uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Skaczący jako pierwszy z biało-czerwonych Piotr Żyła zepsuł jednak swoją próbę i po skokach pierwszej grupy nasi reprezentanci zajmowali dopiero 7. miejsce. Za to inni skoczkowie w pierwszej serii konkursowej spisali się znakomicie – najpierw Niemiec Karl Geiger skokiem na odległość 141,5 metra ustanowił nowy letni rekord Wielkiej Krokwi, by stracić go już po następnym skoku na rzecz Słoweńca Tilena Bartola, który lądował na 144 metrze. Dotychczasowy najdalszy skok, ustanowiony jeszcze przed przebudową skoczni w latach 2017-2018, wynosił 139,5 metra i należał do Norwega Daniela Forfanga oraz Adama Małysza. Dobry skok Kamila Stocha i świetny Dawida Kubackiego wyprowadziły Polaków na półmetku rywalizacji na 5. pozycję. Z dużą przewagą nad Słowenią, Niemcami, Norwegią i Polską prowadzili Japończycy.

W drugiej serii wszyscy biało-czerwoni zdecydowanie poprawili swoje wyniki, a fantastyczny skok Kubackiego w ostatniej serii na 142 metry przypieczętował drugie miejsce Polaków. Do zwycięzców z Kraju Kwitnącej Wiśni zabrakło ostatecznie 10,8 punktu.

Walczyliśmy do samego końca, bo o to w tym sporcie przecież chodzi – nie można się poddawać w połowie konkursu. Jutro będę pracował nad tym, żeby moje skoki były jeszcze lepsze niż dzisiaj – powiedział podczas konferencji prasowej Kubacki.

W niedzielę na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem skoczkowie rywalizować będą w konkursie indywidualnym FIS Grand Prix. Start pierwszej serii o godz. 13:00. Zawody transmitować będzie TVP1, TVP Sport oraz Eurosport2.

Scroll to Top