Hotel Grand pnie się w górę

Rewitalizacja Hotelu Grand dotarła do kluczowego momentu. Do tej pory większość prac prowadzona była wewnątrz historycznego obiektu i mogła wydawać się niewidoczna dla wrocławian. Były to prace niezbędne i kluczowe dla zabezpieczenia zabytkowej tkanki. Teraz docieramy do długo wyczekiwanego momentu, w którym Hotel Grand zacznie „piąć się” w górę. Niebawem rozpocznie się budowa żelbetowych konstrukcji ścian. Powstaną one na kanwie nowego, właśnie zakończonego parkingu podziemnego. Zakres tych prac realizowała firma, która wykonywała prace ziemne przy rewitalizacji nowego Dworca Głównego PKP. Rafin nie zwalnia tempa, a generalny wykonawca realizuje powierzone prace zgodnie z harmonogramem budowlanym. Zakończenie budowy przewidywane jest na przełomie 2021/2022.

Galeria, kliknij w obrazek >

Jak mówi Paweł Rojek, prezes spółki Rafin: „Dotarliśmy do momentu przełomowego. Hotel Grad rośnie w siłę. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że to nasz największy projekt, który niebawem stanie się prawdziwą, przepiękną wizytówką miasta, codziennie witającą turystów oraz wrocławian”.

Mając świadomość, że rewitalizacja Hotelu Grand jest złożonym projektem, do współpracy zaproszono najlepsze firmy. Jedną z nich jest renomowane przedsiębiorstwo Keller, które odpowiadało za realizację prac ziemnych i zabezpieczenie sąsiednich kamienic. Wcześniej podobny zakres firma wykonała podczas renowacji Dworca Głównego PKP, co jest i było dla nas wyznacznikiem przy jej rekomendacji. Firma Keller ma olbrzymie doświadczenie, jest ekspertem w dziedzinie geodezji. To dlatego właśnie jej powierzono najbardziej odpowiedzialny i wymagający zakres prac nad zabudową plombową parkingu podziemnego i zabezpieczeniem zabytkowej tkanki w samym centrum miasta.

Główny projektant rewitalizacji Hotelu Grand, właściciel pracowni GREG architekci Grzegorz Górka dodaje: „Możemy powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Podziemia Hotelu Grand połączone były niegdyś z podziemiami Dworca Głównego. Chociaż teraz już tak nie jest to nadal łączy je wspólny pierwiastek w postaci wykonawcy, który odpowiada zarówno za budowę parkingu podziemnego i prac zabezpieczających na Dworcu Głównym, jak i Hotelu Grand. Należy podkreślić, że wszelkie prace odbywają się pod czujnym okiem konserwatora miejskiego”.

Prace nad rewitalizacją są wieloetapowe. Wśród nich do tej pory znalazła się chociażby realizacja ponad 300 pali żelbetowych wwiercanych metodą CFA, wzmacnianie gruntu na potrzeby prac sprzętu ciężkiego, czy kamerowanie istniejącej wokół Granda infrastruktury sieciowej celem uniknięcia uszkodzeń. Rewitalizacja Hotelu Grand była większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano. Jej siłą jest sztab osób, który na bieżąco monitoruje i nadzoruje prace budowlane. To właśnie jego zasługą było odpowiednie i metodyczne wzmocnienie zabytkowej elewacji Hotelu Grand oraz sąsiedniej zabudowy.

Przez ostatnie dwa lata główny wykonawca zrealizował szereg czasochłonnych i niezbędnych prac. Wykorzystano m. in. metodę jet-groutingu, (koszt ponad 3 mln. zł) i przy ciśnieniu 500 atmosfer wstrzyknięto tony zaczynu cementowego tworząc kolumny gruntowo-cementowe, zapewniające stabilne podłoże o zwiększonej nośności pod przyszłą konstrukcję

W efekcie wszystkich prowadzonych działań uzyskano żelbetową kondygnację garażu podziemnego oraz położono strop. Tym samym ukończono prace poprzedzające odwzorowanie zabytkowych ścian i elewacji budynku. Hotel Grand wkrótce zacznie rosnąć.

Karol Pochybełko Prezes Zarządu Silkbau, generalnego wykonawcy Hotelu Grand, dodaje: „Prace nad Hotelem Grand realizowane są w warunkach trudnych. Ogranicza nas nie tylko wewnętrzna powierzchnia placu i zabudowa plombowa, ale przede wszystkim ruch komunikacyjny na skrzyżowaniach ulic Piłsudskiego, Kołłątaja oraz Gwarnej. Pracownicy mają utrudniony dostęp do przestrzeni, a wprowadzenie na budowę sprzętu ciężkiego poprzedziły prace zabezpieczające grunt. Konieczność wykonywania szeregu nietypowych robót wynika wyłącznie ze specyfiki projektu, który jest bardzo wymagający”.

Podczas wszystkich wykonywanych robót prowadzony był stały monitoring geodezyjny przemieszczeń pionowych i poziomych fasad z wykorzystaniem brytyjskiego systemu Getec. Wszystko wykonywane jest zgodnie z harmonogramem budowlanym. Prace budowlane przy Hotelu Grand mają się zakończyć pod koniec 2021 roku.

Grzegorz Górka podkreśla: „Większość prowadzonych do tej pory prac była niewidoczna z zewnątrz, gdyż realizowano je tylko i wyłącznie wewnątrz obiektu. Ich wykonanie było konieczne, po to aby teraz potwierdzić, że Hotel Grand będzie piął się w górę”.

Scroll to Top