Autobusy Kolei Dolnośląskich pojadą do Góry

Samorząd Województwa Dolnośląskiego konsekwentnie walczy z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie. Dzięki podpisanym dziś umowom Kolejowa komunikacja Autobusowa od września dotrze do Góry. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski, Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, Urszula Szmydyńska – Starosta Powiatu Górowskiego oraz Wojciech Zdanowski – Wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

– Konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem dostępności transportowej na Dolnym Śląsku. Przejmujemy i rewitalizujemy linie kolejowe, a tam gdzie prace rewitalizacyjne nie są jeszcze gotowe uruchamiamy komunikację autobusową skorelowaną z transportem kolejowym. Dzięki dobrej współpracy z lokalnymi samorządami wspólnie będziemy te połączenia finansować – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Na mocy zawartych dziś porozumień podpisane zostały dzisiaj umowy dotacyjne z Gminą Góra i Powiatem Górowskim. Oba samorządy przekażą Województwu środki finansowe które, pozwolą na sfinansowanie połączeń Kolejowej Komunikacji Autobusowej w okresie od 3 września 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Realizacja połączeń kontynuowana będzie również w przyszłym roku.

– Przygotowanie inwestycji trwało dość długo ale dzięki dobrej współpracy dziś historyczny moment podpisania porozumienia miedzy naszymi samorządami. Dzięki niemu stworzymy Kolejową Komunikację Autobusową, a ona docelowo zostanie zamieniona na typowe pasażerskie połączenie kolejowe. Mamy już podpisaną umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na odbudowę wiaduktu nad drogą S5, mamy już przejętą linię kolejową i jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na jej rewitalizację – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Oferta przewozowa zakłada uruchomienie 8 codziennych par połączeń realizowanych Kolejową Komunikacją Autobusową w relacji Rawicz – Bojanowo – Góra Śląska i z powrotem. W stacji Rawicz zaplanowano skomunikowania zarówno z pociągami Kolei Dolnośląskich jak i Polregio w/z kierunku Wrocławia. W stacjach Rawicz i Bojanowo istnieć będzie również możliwość przesiadek na pociągi dalekobieżne PKP Intercity jak i pociągi Polregio w kierunku Leszna i Poznania.

– Dla gminy Góra i powiatu Górowskiego jest wielkie święto. Jako jedyny powiat w województwie dolnośląskim byliśmy wykluczeni komunikacyjnie. Od kilkunastu lat zabiegaliśmy o przywrócenie połączenia kolejowego i cieszę się ze właśnie ten zarząd tego dokonał. Połączenie kolejowe wraz z innymi inwestycjami, które realizowane są równolegle, spowoduje że nasze miasto zacznie się rozwijać – mówi Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry

Połączenia do Góry uruchamiane w ramach Kolejowej Komunikacji Autobusowej są kontynuacją projektu jaki Województwo Dolnośląskie zainaugurowało we wrześniu ub. Uruchamiając połączenia KKA z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Niebawem planowane jest również sfinalizowanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, które są zainteresowane uruchomieniem połączeń KKA na linii (Wrocław -) Oleśnica – Syców. Wówczas w ramach projektu KKA uruchomione zostaną łącznie 3 linie komunikacyjne, których elementem są połączenia realizowane zastępczo kolejową komunikacją autobusową. Obecnie trwają prace i rozmowy z lokalnymi samorządami nad dalszym rozwojem projektu.

– Połączenie do Góry wraca po 32 latach. Projekt komunikacji autobusowej Kolei Dolnośląskich rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Z pierwszego uruchomionego przez nas połączenia Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie do końca lipca skorzystało ponad 73 tysiące pasażerów. To pokazuje jak potrzebne było to działanie – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Działania podejmowane przez Województwo Dolnośląskie w ramach projektu KKA, wspólnie z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu na obszarach gdzie w perspektywie najbliższych lat planowane jest przywrócenie połączeń kolejowych.

Scroll to Top