Światowej sławy jazzman w weekend wystąpi we Wrocławiu

Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, na Ostrowie Tumskim zagra światowej sławy pianista jazzowy – laureat prestiżowej nagrody Grammy, Włodek Pawlik. W Kościele Świętego Krzyża wystąpi wspólnie ze znakomitym włoskim organistą Giampaolo di Rosą. Bilety w sprzedaży.

Wspólny koncert polskiego jazzmana i włoskiego mistrza organów będzie kolejnym organizowanym tego lata Wrocławiu jako część XXVI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola ScriptaWłodek Pawlik należy do pierwszej ligi polskiego jazzu. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie: w 2014 roku, jako pierwszy polski jazzman w historii, został laureatem nagrody Grammy, która trafiła do jego rąk za nagraną z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio płytę „Night in Calisia”. Najnowszy longplay pianisty, wydana w lutym tego roku płyta „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”, jest autorską interpretacą dorobku jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów klasycznych.

Pochodzący z Włoch Giampaolo di Rosa, który podczas niedzielnego koncertu będzie muzycznym partnerem Pawlika, to organista, klawesynista i pianista, kompozytor i improwizator, muzykolog i pedagog. W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, a od lutego 2014 roku jest organistą-rezydentem katedry w hiszpańskim León. Repertuar niedzielnego koncertu będzie wyjątkowym hołdem dla patrona festiwalu Non Sola Scripta, romantycznego kompozytora Johannesa Brahmsa. Usłyszymy nie tylko trzy ze stworzonych przez niego preludiów chorałowych (Schmücke dich, o liebe Seele op. 122 nr 5, Herzlich tut mich verlangen op. 122 nr 10, Es ist ein Ros’ ersprungen op. 122 nr 8), ale i wariacje na temat skomponowanych przez Niemca utworów. W programie pojawią się też utwory Johanna Sebastiana Bacha czy autorskie improwizacje Włodka Pawlika.

Koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (40-50 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem.

Scroll to Top