Premiera baletowa w operze Wrocławskiej

 Opera Wrocławska przygotowała premierę baletową dwóch dzieł Igora Strawińskiego „Gra w karty” i „Święto wiosny” .Publiczność zobaczy je po raz pierwszy w sobotę w choreografiach Jacka Przybyłowicza oraz duetu Uri Ivgi i Johana Grebena.

Dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski zaznaczył, że „Święto Wiosny” to pozycja, która dotychczas nie była prezentowana w Operze Wrocławskiej. „Tym bardziej cieszy fakt, że to wielkie dzieło pod względem choreograficznym, ale także pod względem muzycznym od czasu premiery będzie spektaklem repertuarowym opery. Zaś drugie dzieło Igora Strawińskiego – +Gra w karty+ będzie miał u nas swoją polską prapremierę” – mówił.

Ivgi podkreślił, że „Święto Wiosny” to dzieło ikoniczne pod względem choreografii, z którym w przeszłości mierzyło się już wielu uznanych choreografów.

Dwa balety Igora Strawińskiego, które mimo różnej treści łączy jedna historia. Oba dzieła podczas swoich premier poniosły fiasko. Mimo nienajlepszego przyjęcia, balety Strawińskiego przetrwały próbę czasu, a Święto wiosny, zostało uznane za jedno z największych arcydzieł muzyki baletowej.
Według oryginalnego libretta Gra w karty to metaforyczna opowieść o przewrotności życia, w którym nawet najsilniejsi mogą zostać pokonani przez słabsze jednostki. Święto wiosny z kolei oryginalnie czerpie z legend o pogańskich wierzeniach Rusi. Jednocześnie balet Strawińskiego okazał się jednym z tych dzieł, które zmieniły bieg historii muzyki i tańca. Twórcy wrocławskiej premiery odchodzą od oryginalnych fabuł, przeszczepiając muzykę Strawińskiego na grunt współczesnych i uniwersalnych płaszczyzn, podejmując dialog z wymagającą partyturą oraz historią tych dzieł. Dla tancerzy zespołu baletowego Opery Wrocławskiej będzie to możliwość zaprezentowania się widowni w dwóch zupełnie odmiennych estetykach.

W spektaklu udział wezmą zespoły baletu i orkiestry Opery Wrocławskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Sebastian Perłowski. Premiera 27.04.2019 r.

Scroll to Top