Obcy w raju – film otwarcia festiwalu “Okiem Młodych”

Już za miesiąc spotkamy się podczas jedenastej odsłony świdnickiego święta kina dokumentalnego – Festiwalu “Okiem Młodych”. Wydarzeniu przyświecać będzie temat “Inni”.

    Motyw przewodni Festiwalu poprzez filmy, spotkania, dyskusje i wydarzenia towarzyszące pokaże, że inność i odmienność dotyczą wielu sfer życia – a poczucie wyobcowania i zagubienia w rzeczywistości towarzyszy nam na każdym jego etapie. Nie musimy wyraźnie odróżniać się od większości, by czasem czuć się odmieńcami. Podczas “Okiem Młodych” chcemy przekonywać, że różnimy się, co jest fascynujące – inne jest po prostu piękne.

Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy otworzy znakomity “Obcy w raju”, którego reżyserem jest Guido Hendrikx. Dokument porusza trudny temat opartej o władzę relacji między imigrantami a nauczycielem wprowadzającym ich w proces asymilacji. Reżyser obnaża na ekranie społecznie zaangażowaną sztukę i zadaje pytanie, czy nie okazuje się ona często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów.

W sekcji “Inni” widzowie poza filmem otwarcia będą mogli obejrzeć siedem tytułów. Wśród nich znalazły się dwa obrazy wyreżyserowane przez Grzegorza Brzozowskiego: “Obcy na mojej kanapie” opowiadający o wielkim mieście z perspektywy couchsurferów, poszukujących ucieczki od samotności, oraz “Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” o przekleństwach i błogosławieństwach zjednoczonej Europy w odniesieniu do relacji międzyludzkich. Obok nich pokażemy wielokrotnie nagradzaną, głośną “Komunię” Anny Zameckiej (jurorki Konkursu Głównego), z którą widzowie będą mogli spotkać się po seansie. Ponadto, w programie znalazły się: “Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego – historia o dzikim kalifornijskim miasteczku zamieszkałym przez uciekinierów z “amerykańskiego snu”, nominowany do Oscara “Nie jestem Twoim murzynem” Raoula Pecka. Sekcją zamykają: “Człowiek” pełen niesamowitych obrazów dotyczących zwykłych ludzi w reżyserii Yann Arthus-Bertranda oraz przedstawiający wielowątkową opowieść o pracy za kulisami wydarzenia “Festiwal” autorstwa jurorki Konkursu Głównego, Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego.

Film “Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” zobaczymy dzięki uprzejmości Wajda School, a “Obcy na mojej kanapie” dzięki uprzejmości Studia Munka.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem “Inni”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo na naszym fanpage’u na Facebooku oraz stronie internetowej. Na 11. Okiem Młodych zapraszają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.

 

Scroll to Top