Nowy Zarząd Opery Wroclawskiej

Halina Ołdakowska nową dyrektor Opery Wrocławskiej. Podczas dzisiejszej konferencji marszałek Cezary Przybylski przedstawił zwyciężczynię konkursu na to stanowisko. Poznaliśmy również koncepcję zarządzania Operą Wrocławską. O planach opowiedzieli także dyrektor artystyczny Mariusz Kwiecień i dyrektor muzyczny Bassem Akiki.

Pani Halina Ołdakowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła także program MBA Business Trends w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Nowa dyrektor Opery ma bogate doświadczenie związane z biznesem, zarządzaniem, promocją instytucji i wydarzeń kulturalnych. Przez ostatnie 14 lat pełniła funkcję z-cy dyrektora NFM, gdzie odpowiadała za zarządzanie projektami i współpracę z partnerami strategicznymi.

– Po rekomendacji komisji konkursowej powołałem Panią Halinę Ołdakowską na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej. Zwyciężczyni konkursu posiada niezbędną wiedzą do kierowania operą, o czym świadczy jej bogate wykształcenie. To doświadczony manager kultury – mówi marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.

Do konkursu na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej przystąpiło 15 kandydatów. Zaprezentowana przez panią Halinę Ołdakowską wizja zarządzania i działalności placówki kulturalnej była najbardziej przekonująca dla komisji konkursowej. Kandydatka udowodniła, że jej plany, a także umiejętności organizatorsko-menadżerskie i doświadczenie zawodowe dają najlepsze perspektywy rozwoju Opery.

– Opera Wrocławska to niezwykle ważna instytucja kulturalna, perełka i wizytówka nie tylko Wrocławia, ale również całego Dolnego Śląska. Chcę, aby pełniła funkcję kulturalnego ambasadora tego regionu również poza granicami Polski. Zależy mi na świeżym i nowoczesnym podejściu do Oper, zarówno od strony artystycznej, jak i zarządczej – mówi Halina Ołdakowska.

Nowa dyrektor zaprosiła do współpracy światowej sławy barytona Mariusza Kwietnia, który będzie pełnić funkcję dyrektora artystycznego.

– Moim celem jest wykorzystanie doświadczenia zdobytego podczas ćwierć wieku kariery artystycznej na wszystkich scenach świata. Przed nami w Operze Wrocławskiej powrót do korzeni, przywrócenie śpiewakowi wagi, która z czasem została zatracona. Planujemy współpracę z młodymi artystami z Polski i ze świata. Jesienią zamierzamy kontynuować pracę Opery zatrzymaną wcześniej przez sytuację epidemiczną, wzbogacając ją o nowy cykl koncertów. Pracujemy już również nad nowym repertuarem i premierami na 2021 rok – zaznacza nowy dyrektor artystyczny Mariusz Kwiecień.

Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie uznany dyrygent Bassem Akiki.

– Operę Wrocławską noszę w sercu, to tutaj stawiałem swoje pierwsze artystyczne kroki, debiutowałem jako dyrygent i pracowałem przez siedem lat. Przez kolejnych siedem lat współpracowałem z różnymi teatrami na całym świecie. Mam świadomość, że w teatrze operowym „czasem rządzi muzyka” i na pewno będziemy o tym we Wrocławiu pamiętać. Przed laty wielcy kompozytorzy pisali specjalnie dla Opery Wrocławskiej. Teraz nawiążemy do tej tradycji i będziemy ją kontynuować w nowej odsłonie – zapowiada Bassem Akiki.

Konkurs na stanowisko nowego dyrektora Opery Wrocławskiej ogłoszono jeszcze w grudniu. Z uwagi na epidemię koronawirusa jego rozstrzygnięcie zostało przesunięte o ponad dwa miesiące. Zwyciężczynię wyłoniono 2 czerwca decyzją komisji konkursowej.

Scroll to Top