Mock.Czarna burleska – premiera

Najnowsza premiera Teatru Muzycznego Capitol “Mock.Czarna Burleska” już za nami. Choć dwa pokazy przedpremierowe obyły się w czwartek i piątek 10 i 11 października , to uroczyste zakończenie obchodów 90- lecia budynku Capitolu miało miejsce 12 października.

Galeria, kliknij w obrazek >

Dzień był pełen atrakcji i rozpoczął się o godzinie 11.00 spacerem śladami Mocka, który poprowadziła Beata Maciejewska. Wszyscy chętni ruszyli spod Instytutu Historycznego UWr, by na finał usiąść na zabytkowej widowni Dużej Sceny Capitolu. Kolejną atrakcją było spotkanie z Markiem Krajewskim, które poprowadzi Piotr Huniewicz a dotyczyło premiery najnowszego wydawnictwa autora książki “Mock Golem”, którą również można było kupić przedpremierowo i uzyskać autograf z dedykacją . Spotkanie było bardzo ciekawe, można było dowiedzieć się ciekawostek o detektywie Mocku, posłuchać anegdot ale również zadać pytanie Markowi Krajewskiemu ,który chętnie i żartobliwie na nie  odpowiadał.

Galeria, kliknij w obrazek >

Kolejną atrakcją po spotkaniu był wernisaż kilku wystaw, które towarzyszą najnowszej premierze. Przestrzeń Podwórka stała się „Galerią Jednego Obrazu” tylko z nazwy: tym razem mieści instalację Kamy Sokolnickiej, inspirowaną po trosze Bauhausem, a po trosze tajemnicami i obsesjami Eberharda Mocka, bohatera naszego spektaklu. Kolejna wystawa która zajmuje szklane gabloty na parterze foyer i na piętrze to zdjęcia z archiwum Policji Breslau, w re-kreacji Łukasza Gawrońskiego. Tu zbrodnia i występek kryje się za mieszczańskimi fasadami kamienic.

Galeria, kliknij w obrazek >

Kolejną wystawą która mieści się na szklanym balkon I piętra zajmują rysunki Emose Uhunmwangho, aktorki Capitolu. Rysunki powstały w trakcie prób do “Mock.Czarna Burleska” i jest to impresja która trafnie prezentuje mroczną naturę postaci ze scenicznego świata.

Galeria, kliknij w obrazek >

Ostatnia wystawa którą możemy podziwiać w kawiarni na I piętrze to  plakaty, których autorem jest Ryszard Kaja i które powstały dla Teatru Muzycznego Capitol i Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Będzie to stała ekspozycja prac artysty, który zmarł przedwcześnie w kwietniu tego roku. Zakończeniem pełnego wrażeń dnia była uroczysta premiera najnowszej sztuki “Mock.Czarna Burleska”. Sztuka to prawdziwa perełka. Dużo muzyki,świetne kostiumy pełna żywiołowości. Choć podejrzewam że Marek Krajewski obecny na spektaklu mógł chwilami nie poznawać swojego bohatera to finalnie był zadowolony ze sztuki. Mroczny świat Breslau przedstawiony w sztuce inspiruje ale również przeraża dając sporo do myślenia. Warto też wspomnieć o świetnych piosenkach do których muzykę stworzył Grzegorz Rdzak. Jednym z takich utworów jest z pewnością tekst …Siedzę obok pana, a siedzimy w kinie Capitol… który pomimo kilku dni które minęły od premiery cały czas sobie gdzieś tam nucę. Sztuka na pewno okaże się sukcesem bo fajnie się ją ogląda a zdobycie biletów graniczy w tej chwili z cudem, ponieważ do końca roku wszystkie spektakle zostały wyprzedane. Po sztuce odbyło się spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu na którym dyrektor oraz reżyser przedstawienia Konrad Imiela podziękował wszystkim za zaangażowanie i pracę nad sztuką.

Galeria, kliknij w obrazek >

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Scroll to Top