“Hańba” w Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki rozpoczyna drugą edycję projektu edukacyjno-artystycznego „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. Celem projektu jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz międzypokoleniowa integracja uczestników projektu. Cykl zainaugurował koncert krakowskiej formacji “Hańba”.

Muzyka punkrockowa łączy się z banjo, akordeonem, tubą i klarnetem. A wykonawcy śpiewali teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota. Na koncercie pojawili się  starsi i młodzi słuchacze. Zespół zagrał bardzo energetyczne co w młodzieży wzbudziło zachwyt a pod sceną w trakcie niektórych utworów można było zatańczyć pogo. Koncert był darmowy ale wcześniej trzeba było odebrać wejściówki w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

W sekcji koncertowej projektu usłyszymy też O.S.T.R., czyli jednego z pionierów muzyki hip-hop, wykorzystującego w trakcie koncertów sekcje instrumentalistów i klasyczne kompozycje oparte na czarnej muzyce. Jego koncert odbędzie się w czwartek 18 października o godz.20:00 i tu też trzeba wcześniej odebrać darmowe wejściówki.Natomiast już w piątek 12 października o godz.12:00 czeka nas Panel dyskusyjny „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem: Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszek Gnoińskiego. Edukacyjny charakter dyskusji ma na celu zaznajomienie młodzieży z utworami stanowiącymi polskie dziedzictwo kulturowe, a w starszych widzach umocnienie poczucia, iż są oni „nośnikami” tradycji, patriotyzmu i kultury.

Sobota-niedziela 27-28 października 9:00–17:00 to Warsztaty muzyczno-teatralne podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać współczesne piosenki o tematyce patriotycznej oraz protest songi, które miały i mają wpływ na polską rzeczywistość. Spróbują również swoich sił w interpretacji tekstów piosenek, wykorzystując do tego różne techniki aktorskie oraz tradycyjne i nowoczesne technologie.Efektem pracy warsztatowej będzie spektakl zatytułowany „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” (28 października, godz. 18:00).


Czwartek 8 listopada

18:00 Projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak

Dokument o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności. Film jest próbą rekonstrukcji złożonego portretu Kaczmarskiego, a także próbą odpowiedzi na pytania: na ile ukształtowały go czasy, w których żył, jak życiowe doświadczenia zmieniały go jako człowieka, na czym polegał fenomen Kaczmarskiego jako artysty i czym jest on dzisiaj.


Projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” dofinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu promocji kultury.

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Scroll to Top