Blaszany Bębenek w Capitolu

Nadchodzący sezon Teatr Muzyczny Capitol rozpoczyna  premierą „Blaszanego bębenka” — muzycznym spektaklem Wojciecha Kościelniaka według powieści Güntera Grassa.

Nad choreografią pracuje Ewelina Adamska-Porczyk, muzykę pisze Mariusz Obijalski („Liżę twoje serce”), scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj (m.in. „Trzej muszkieterowie”, „Nasza mama czarodziejka”). Plakat to projekt Doroty Błażejowskiej. Pierwszy spektakl w piątek a premiera 6.10.2018r.  w sobotę.

W sobotę czekają na przybyłych również dodatkowe atrakcje – o godzinie 17.20 zostaną otwarte  dwie wystawy w Capitolu. W Galerii Jednego Obrazu na Podwórku będzie można zobaczyć obraz “Węgorze” Pawła Baśnika, a w foyer parteru instalację Pawła Romańczuka “Przed wojną byliśmy z blachy” . Warto również wspomnieć, że premiera wypada dokładnie w 59. rocznicę wydania powieści. Partnerem tegorocznej premiery jest również sąsiadujący z teatrem DCF , w którego progach można było 1 października obejrzeć film “Blaszany Bębenek”. Twórcy zapowiadają niezwykle dynamiczny choreograficznie, pełen muzyki spektakl. Wojciech Kościelniak mówi o „wodewilu”, podkreślając jednak, że hasło to trzeba traktować dość umownie, jak przy „Operze za trzy grosze” Brechta.

Wśród muzycznych inspiracji kompozytor Mariusz Obijalski wymienia Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies, zapowiadając dużo „przedwojennych standardów w łobuzerskich, cygańsko-jazzowych aranżacjach”. Aktorom towarzyszyć będzie orkiestra na żywo. Choć na premierę biletów nie ma ,warto wybrać się na ten spektakl, bo Teatr Muzyczny Capitol to  jakoś, którą można każdemu polecić.

“Historia dzieje się w najszczęśliwszym dla Oskara miejscu: sklepie z zabawkami Sigismunda Markusa. Wspólnie z zabawkami – popsutymi, uszkodzonymi, zakurzonymi – główny bohater odegra historię swojego dzieciństwa. W tym (na pozór) bezpiecznym świecie – a może w głowie chłopca? – rozegra się opowieść o czasach rodzącego się nazizmu”

tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki
Scroll to Top