8. Festiwal Aktorstwa Filmowego im.Tadeusza Szymkowa za nami

8. Festiwal Aktorstwa Filmowego im.Tadeusza Szymkowa za nami. W niedzielny wieczór podczas uroczystej gali zamknięcia zostały wręczone tegoroczne “Szczeniaki” które trafiły w dobre ręce.

Galeria. Kliknij w obrazek>

 

Jury w składzie: Zygmunt Malanowicz-przewodniczący,Edwin Petrykat, Robert Gonera miało bardzo trudny wybór ale po burzliwych obradach postanowiło w tym roku uhonorować. Aleksandra Konieczna “Boże Ciało” i Dorota Kolak”Zabawa,zabawa” otrzymały Złote Szczeniaki za najlepsze kobiece role pierwszoplanowe,Bartosz Bielenia “Boże Ciało” został zwycięzcą w kategorii pierwszoplanowa rola męska,
Maria Dębska “Zabawa,zabawa” ze Szczeniakiem za drugoplanową kobiecą,Łukasz Simlat za drugoplanową męską “Żelazny most”. Choć na gali pojawili się tylko Aleksandra Konieczna która pomimo problemów z dotarciem tryskała humorem i Łukasz Simlat wzruszeń tego wieczoru nie zabrakło. Gale brawurowo poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Robert Gonera który zastąpił chorego Artura Żmijewskiego.Tradycją jest że co roku przyznawana jest nagroda “Platynowego Szczeniaka” w tym roku za wybitne kreacje aktorskie otrzymała ją Barbara Krafftówna, niezapomniana Honorata z “Czterech pancernych”czy siostra Wołodyjowskiego w „Przygodach pana Michała”. Z powodzeniem występowała także w kabarecie „Pod Egidą” oraz „Kabarecie Starszych Panów” Aktorka również została uhonorowana została medalem prezydenta Wrocławia „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” oraz pamiątkową grafiką która została wręczona przez dyrektora Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (CeTA).Barbara Krafftówna z miastem była związana przez wiele lat. Kilka spędziła na deskach tutejszego Teatru Dramatycznego (obecnie Teatr Polski we Wrocławiu) oraz we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (CeTA), która zrealizowała z udziałem aktorki takie dzieła jak:„Popiół i Diament” Andrzeja Wajdy, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Złoto”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa. Aktorka która 5 grudnia skończy 91 lat bardzo długo i cierpliwie pozowała po gali do zdjęć, rozdawała autografy oraz z wielką gracją kroiła tort który jest już tradycją przy okazji rozpoczęcia i zakończenia festiwalu.Na wszystkich oprócz wręczenia nagród czekał recital „KOFTA“ w wykonaniu Piotra Machalicy z piosenkami Jonasza Kofty.Kolejna edycja festiwalu odbędzie się 17 – 23 października 2020.Zapraszamy.

Fot. Mariusz Kunicki

Scroll to Top