“1989” – mocny akcent na rozpoczęcie 43 PPA

43. PPA rozpoczął  w piątek spektaklem muzycznym w wykonaniu  Krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego “1989”. To spektakl oparty na historycznych wydarzeniach z czasów powstania Solidarności, podany w hip-hopowym rytmie przybliżył tę trudną historię młodemu widzowi i porwał muzyką i choreografią całą publiczność.  

Bohaterowie tej opowieści to trzy pary małżeńskie  – Danuta i Lech Wałęsowie, Gaja i Jacek Kuroniowie oraz Krystyna i Władysław Frasyniukowie. Ich historia rozpoczyna się  w czasie wprowadzenia  w Polsce Stanu Wojennego. Opowiada o  strajku w stoczni, internowaniach. Prywatne losy bohaterów przeplatają się z historycznymi wstawkami z wydarzeń politycznych –  spotkań w Magdalence, Obradami Okrągłego Stołu. W tle suszą się tetrowe pieluchy wyciągane przez Danusię Wałęsową z  pralki Frani a na scenie stoi kultowy mały Fiat.  

Wałęsa, Frasyniuk, Kuroń, Miodowicz, Jaruzelski, Kwaśniewski, a na archiwalnych nagraniach także Geremek, Michnik, czy Mazowiecki – przewijają się w całym spektaklu. Nawet kontrowersyjna postać  generała w ciemnych okularach jest odniesieniem do gen. Jaruzelskiego, który 13 grudnia 1981 roku ogłosił stan wojennego. 

Wrocławian sztuka ta przeniosła do stanu wojennego i wrocławskich strajków w Zajezdni. Również jeden z bohaterów spektaklu Władysław Frasyniuk jest z Wrocławia.  

W jednej z kulminacyjnych scen wystąpiły same kobiety- bohaterki tamtych czasów. Ta scena podkreśliła rolę kobiet w budowaniu nowej rzeczywistości.  

Chocholi taniec na zakończenie spektaklu to apel do porozumienia się całego narodu, to szansa na zjednoczenie , pokój i dobrobyt. 

Twórcy „1989”do opowiedzenia historii strajków zaproponowali konwencję hip-hopu, która jest atrakcyjna szczególnie dla młodych odbiorców. Za brzmienie musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z „Łoną”.  

Musical “1989” mocnym akcentem otworzył 43. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Był wzruszający , zabawny i doskonale zagrany. 43. PPA zafundował sobie i widzom wystrzałowe otwarcie. 

Scroll to Top