18 MFF Nowe Horyzonty

Terry Gilliam, Adina Pintilie i aktorzy Touch Me Not wśród gości 18. MFF Nowe Horyzonty

18. MFF Nowe Horyzonty rozpocznie się już w najbliższy czwartek, 26 lipca. Jak co roku, wrocławski festiwal odwiedzi szereg przedstawicieli świata filmu, wśród których znajdą się wybitne reżyserki i reżyserzy, nagradzani na światowych festiwalach aktorzy oraz nowe, wschodzące gwiazdy. Widzowie spotkają m.in. żywą legendę kina – Terry’ego Gilliama – autora Człowieka, który zabił Don Kichota (The Man Who Killed Don Quixote) – jednego z najbardziej oczekiwanych tytułów w dziejach kina. Na festiwalu pojawi się również Adina Pintilie wspólnie z aktorami filmu Touch Me Not (wśród nich Tómas Lemarquis znany z Nói Albinói i Blade Runner 2049).

Nowe Horyzonty cenią różnorodność, dlatego jednym z gości będzie także Rajkumar Hirani, wielka gwiazda Bollywoodu; autor niezwykle popularnych filmów w Indiach. Wrocławska publiczność zobaczy premierowo w Polsce jego Sanju – energetyczną biografię słynnego Sanjaya Dutta. Nie można przegapić również spotkania z Gustavem Möllerem i Janem Jakobem Cedergrenem – reżyserem i aktorem Winnych (Den skyldige) – fenomenu festiwali Sundance i w Rotterdamie, gdzie film zdobył Nagrody Publiczności. Do Wrocławia przyjadą też Ildikó Enyedi i Pedro Costa (bohaterowie retrospektyw), Joe Penna (reżyser Arktyki (Arctic) z Madsem Mikkelsenem), Pen-ek Ratanaruang (autor Samui Song; jeden z najciekawszych twórców tajskiego kina), Lukas Dhont – twórca obsypanego nagrodami w Cannes Girl, czy Adriano Tardiolo – wcielający się w główną postać Szczęśliwego Lazzaro (Lazzaro Felice) Alice Rohwacher, nagrodzonego w Cannes za najlepszy scenariusz. O zachodniej obsesji uszczelniania granic opowie Ali Abbasi, zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard, który w Granicy (Border) łączy najlepsze tradycje wrażliwego społecznie skandynawskiego kryminału z mroczną urodą baśni nordyckich i śmiałością thrillera erotycznego.

Nie zabraknie też gości z Polski – wśród nich m.in. Agnieszka Smoczyńska (w programie NH znalazły się wyreżyserowana przez nią Fuga oraz Atlas zła, do którego przygotowała jedną z nowel), Jagoda Szelc – autorka głośnego filmu Wieża. Jasny dzień; we Wrocławiu widzowie zobaczą także jej Monument, Dorota Segda – debiutująca w 1989 roku brawurową, podwójną rolą w Moim wieku XX Ildikó Enyedi, Łukasz Grzegorzek oraz Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka i Agata Buzek – czyli reżyser i aktorzy Córki trenera, Olga Chajdas – autorka Niny (Big Screen Award w Rotterdamie), Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna i Bożena Stachura – aktorzy Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka czy występująca w Fudze Gabriela Muskała.

Na festiwal przyjadą jurorzy Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty: Valeska Grisebach (niemiecka reżyserka, zeszłoroczna laureatka Grand Prix za Western), Anna Jadowska (reżyserka nagradzanych Dzikich róż), Michał Marczak (autor docenionych na Sundance Wszystkich nieprzespanych nocy), Fred Kelemen (niemiecki reżyser i operator; bohater ubiegłorocznej retrospektywy na Nowych Horyzontach) oraz Claudia Landsberger (Holenderka, specjalistka od międzynarodowego marketingu filmowego, producentka kreatywna). Widzowie spotkają także twórców konkursowych produkcji: Ewę Banaszewicz i Mateusza Dymka (Moja polska dziewczyna), Isabellę Eklöf (Holiday), Ongjena Glavonica (Ładunek), Malene Choi Jensen (Powrót) oraz Valérie Massadian (Milla).

Na 18. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia 2018. Pełen program festiwalu i bilety na poszczególne pokazy dostępne są na www.nowehoryzonty.pl lub w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Scroll to Top