18 MFF Nowe Horyzonty

18. MFF Nowe Horyzonty – Klub festiwalowy w Arsenale | Taste, That’s Why. Na początek pokaz „Bestii” z muzyką na żywo od Włodka Pawlika. Wstęp wolny!

W tym roku w Arsenale – Klubie festiwalowym 18. MFF Nowe Horyzonty – królować będą smak i otwartość. Pod hasłem klubu Taste, That’s Why kryją się wydarzenia, które mają za zadanie pobudzić wszystkie zmysły. Po raz pierwszy wstęp na koncerty będzie bezpłatny; nowością jest też większa i otwarta znacznie dłużej strefa gastronomiczna. W programie występy wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli sceny awangardowej czy eksperymentalnej. Kuratorem muzycznym Arsenału jest Kostas Georgakopulos.

W dniu otwarcia festiwalu na widzów czekać będzie „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku – pokaz z muzyką Włodka Pawlika wykonywaną na żywo. W kolejne dni na scenie zobaczymy i usłyszymy m.in. projekt Nanook of the North (wspólne przedsięwzięcie Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego, inspirowane słynnym filmem Nanuk z Północy Roberta J. Flaherty’ego), irańskiego artystę dźwiękowego SOTE, kompozytorkę i przedstawicielkę norweskiej sceny elektro-akustycznej – Maję S. K. Ratkje. Polskich artystów reprezentować będą m.in. hiphopowy duet Syny oraz ceniony polski klarnecista i kompozytor Wacław Zimpel. Przyjemność dla podniebienia w strefie food trucków zapewnią Kram, Pickup Burger, Pizza Gasi Gastro oraz Curry Karma.

Wszystkie wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym w Arsenale są darmowe. Warunkiem wejścia na teren klubu jest okazanie obsłudze obiektu karnetu, akredytacji, biletu wielokrotnego, biletu filmowego z danego dnia lub darmowej wejściówki. Wejściówki do klubu festiwalowego na dany dzień można odbierać w kasach festiwalowych w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 26.07-05.08 lub w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 27.07-05.08 w godzinach od 9.00 do momentu rozpoczęcia ostatniego seansu festiwalowego. Pula wejściówek jest ograniczona.

PROGRAM

26 lipca, czwartek, 22:30 – „Bestia” (reż. Aleksander Hertz / Polska 1917) z muzyką na żywo od Włodka Pawlika

Pokaz najstarszego zachowanego filmu z udziałem Poli Negri – najsłynniejszej polskiej aktorki międzywojnia. Odrestaurowaną cyfrowo wersję przygotowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Muzykę na żywo wykona Włodek Pawlik – polski kompozytor, pianista jazzowy, laureat Nagrody Grammy.

27 lipca, piątek, 22:00 – Demdike Stare & Michael England

Duet z Manchesteru, który tworzą Miles Whittaker i Sean Canty, proponuje niepowtarzalny miks ziarnistego, szorstkiego techno z klimatami retro. Show duetu uzupełnią w Arsenale wizualne mash-upy stworzone przez Michaela Englanda – artystę znanego m.in. z projektowania okładek dla takich wytwórni jak Warp czy Skam.

28 lipca, sobota, 22:00 – Young Majli / Whyba / PLAL

Young Majli to dziennikarka radiowa, DJ-ka i aktywistka muzyczna, entuzjastka czarnych brzmień, rytmu i bassu. Majli reprezentuje kolektyw artystyczny regime brigade – rozwijający się prężnie label z Wrocławia.

29 lipca, niedziela, 22:00 – Marek Pędziwiatr & Sebastian Jóźwiak

Na co dzień członkowie septetu jazzowego EABS, którzy czasami łączą siły w duecie, żeby w formie back 2 back zagrać set z winyli. Nie zamykają się na gatunki, więc w ich selekcji można znaleźć wszystko: jazz, funk, hip-hop, starą polską muzykę rozrywkową, house, a nawet techno.

30 lipca, poniedziałek, 22:00 – SOTE

Ata Ebtekar – artysta pochodzenia irańskiego; dekonstruktor zasad rządzących muzyką. W swojej pracy twórczej zajmuje się zmienianiem kodów modalnych z ich oryginalnej tonacji i rytmu po to, by wykreować niezwykły dźwiękowy krajobraz.

31 lipca, wtorek, 22:00 – Squid

Duet grający muzykę transcendentną, miejscami surową i mroczną. Kuba Łakomy i Tomasz Grządkowski sami zazwyczaj klasyfikują swoją twórczość jako avant rock. Dwukrotnie supportowali polskie występy Jozefa van Wissema.

1 sierpnia, środa, 22:00 – Wacław Zimpel

Klarnecista improwizator i kompozytor. Głównym źródłem jego inspiracji jest sakralna i rytualna muzyka różnych kultur. W swoich kompozycjach odnosi się do dorobku dawnych kompozytorów, tworząc współczesne polemiki bądź komentarze do muzycznych tradycji.

2 sierpnia, czwartek, 22:00 – Nanook of the North

Wspólny projekt Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego. Na nagranej na Islandii płycie, która jest nową ścieżką dźwiękową do blisko stuletniego dokumentu Nanuk z Północy Roberta J. Flaherty’ego, wspólnie stworzyli miejsce muzycznie piękne i zimne, przyciągające i niepokojące zarazem.

3 sierpnia, piątek, 22:00 – Maja S. K. Ratkje

Kompozytorka utworów na orkiestrę, które wykonywał m.in. zespół The Norwegian Radio Orchestra, a zarazem autorka kawałków elektroakustycznych. Artystka operowa, jednocześnie improwizatorka i eksperymentatorka porównywana do Jaapa Blonka i Phila Mintona. Po koncercie zapraszamy na pokaz filmu dedykowanego twórczości Ratkje (seans w Arsenale).

4 sierpnia, sobota, 22:00 – Syny

Hiphopowy duet z Pomorza Zachodniego, który zadebiutował w 2015 roku krążkiem Orient. Syny komentują rzeczywistość, czeszą pod włos zasady gatunku, tęsknią do tego, co już przebyte, wymyślają i nadają znaczenia emocjonalnej surowiźnie. W kwietniu 2018 roku ukazała się druga płyta duetu zatytułowana Sen.

Na 18. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia. Więcej szczegółów na www.nowehoryzonty.pl.

Scroll to Top