XX lecie teatru ZAR

Teatr nie tylko oglądany, co słuchany

Szczególna pieśń, szczególna kolumna dźwięków, kolumna duchów, kolumna harmonii, która odprowadza gdzieś duszę zmarłego – tak opisuje „zar” lider i założyciel Jarosław Fret.

Teatr ZAR, działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Historia tego wyjątkowego teatru rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to grupa młodych stażystów Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu wyruszyła na pierwszą wyprawę badawczą do Gruzji. Dziś, dwie dekady później, Teatr ZAR celebruje swoje dwudziestolecie jako jeden z najważniejszych teatrów alternatywnych na światowej scenie teatralnej.

Przez te dwie dekady intensywnej działalności, Teatr ZAR nie tylko wypracował unikalny język teatralny, ale także zdobył międzynarodowe uznanie za swoje spektakle i projekty artystyczne. Ich działalność jest kwintesencją eksperymentu, głębokiego poszukiwania w dziedzinie teatru i kultury, oraz nieustannego dążenia do wyrażania ważnych tematów i emocji za pomocą sztuki scenicznej.

Jarosław Fret 

założyciel i lider Teatru ZAR, reżyser, aktor, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Kuratorów i kuratora ds. teatru Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W latach 1999–2002 zrealizował szereg wypraw do Gruzji, Armenii i Iranu, prowadząc poszukiwania w obrębie najstarszych form muzyki chrześcijańskich kościołów wschodnich. W kolejnych latach wspólnie z członkami Teatru ZAR organizował wyprawy badawcze na grecką górę Atos, Sardynię i Korsykę, do Armenii, Turcji i Izraela. Reżyser pięciu spektakli zespołu. Tryptyk „Ewangelie dzieciństwa” był pokazywany m.in. w Chicago, Los Angeles, San Francisco, Atenach, Belgradzie, Edynburgu, Florencji, Madrycie, Paryżu, Sybinie oraz Kairze, Nowym Delhi i Seulu. Wykłada i prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą, był wykładowcą m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Uhonorowany przyznawanym przez magazyn „Los Angeles Times” tytułem Best New Music Theater (2009) i Wrocławską Nagrodą Teatralną za tryptyk „Ewangelie dzieciństwa” (2010). Spektakl „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” w jego reżyserii zdobył Total Theatre Award w kategorii Physical/Visual Theatre oraz Herald Angel Award podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu w 2012 roku. Pomysłodawca i koordynator licznych projektów realizowanych w Polsce i za granicą w ramach działalności Instytutu Grotowskiego, m.in. Roku Grotowskiego UNESCO 2009, programu „Masters in Residence”, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”, a także Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016. .

Więcej informacji i bilety www. grotowski-institute.pl/wydarzenia/medeemojry
fot.Tobiasz Papuczys
Scroll to Top